fot. twitter.com/BigNewsPl

Sejm znowelizował ustawę o cenach prądu

Sejm znowelizował ustawę o cenach prądu. Stawki nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora, czyli prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Minister Krzysztof Tchórzewski zapewniał, że ceny energii nie wzrosną.

Ustawa w sprawie cen prądu zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh. Obniżyła o 95 proc. opłatę przejściową, płaconą przed odbiorców energii elektrycznej w rachunkach. Ustaliła również ceny dla odbiorców końcowych w bieżącym roku na poziomie z 30 czerwca 2018 r.

Ustawę krytykowała opozycja i twierdząc, że ceny za energię rosną.

– Okazuje się, że 28 grudnia przynieśli ustawę, która miała obniżyć tę cenę. Po dwóch miesiącach przynoszą poprawkę. Nie dość, że cena nie zmalała, to wzrosła – mówił poseł Krzysztof Gadowski z PO-KO.

Poseł Jerzy Meysztowicz z .Nowoczesnej jako przykład przytoczył dane samorządu łódzkiego. Ten przedstawił w środę rachunki za energię wyższe o 60 proc.

– To jest wasze obniżenie cen energii? Kolejny przykład socjalizmu w waszym wykonaniu – wskazywał poseł. 

Polityk zarzucał rządowi znacjonalizowanie całego sektora energetycznego.

– Jeżeli jest monopol, nie ma szans na obniżenie cen, bo nie ma konkurencji – mówił.

Projektu nowelizacji bronił minister energii. Krzysztof Tchórzewski zapewniał, że żadnych podwyżek nie będzie.

– Rachunek za energię elektryczną nie ulegnie zmianie. Ceny energii w 2019 roku pozostaną na tym samym poziomie i to jest najważniejsze – zapewniał minister.

Rozwiązanie, które przewiduje, że stawki są ustalone ustawą wzbudziło wątpliwości Komisji Europejskiej. W nowelizacji stawki ustala regulator, czyli Urząd Regulacji Energetyki. Rząd znalazł pieniądze na to, żeby zrównoważyć wszystkim dostawcom energii to co stracą dostarczając energię – wyjaśnił szef resortu energii.

– To jest właśnie nasz sukces, że potrafimy takie rzeczy zrobić. Jako jedyni w Europie – podkreślał min. Krzysztof Tchórzewski.

Nowelizacja przewiduje, że ceny stosowane przez spółki obrotu czyli sprzedawców energii dla odbiorców końcowych mają odpowiadać w bieżącym roku, albo zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfie z 31 grudnia 2018 r., albo – jeżeli cena ustalona jest w inny niż taryfa sposób – ma odpowiadać obowiązującej danego odbiorcę końcowego 30 czerwca 2018 r.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj