fot. Tomasz Strąg

Wiceminister M. Wójcik: Wkrótce ruszy linia telefoniczna dla ofiar przestępstw

Już wkrótce ruszy ogólnokrajowa telefoniczna linia pomocy ofiarom przestępstw – powiedział w piątek w Polskim Radiu Katowice wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Tworzone są także ośrodki i punkty pomocy, do których zgłaszać mogą się poszkodowani i skorzystać z pomocy prawnika lub psychologa.

W piątek obchodzony jest Dzień Ofiar Przestępstw. Od poniedziałku do niedzieli trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – bezpłatne porady prawne są udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów i organizacji pozarządowych.

W porannej audycji w Radiu Katowice wiceminister Michał Wójcik ocenił, że w ostatnich latach państwo przygotowało się instytucjonalnie do pomagania pokrzywdzonym i nadal chce rozszerzać formy pomocy.

„Dlatego m.in. z Funduszu Sprawiedliwości, który jest nadzorowany przez ministra sprawiedliwości, przygotowywana jest cała sieć punktów – takich, gdzie można uzyskiwać informacje o obowiązkach danej osoby, uprawnieniach danej osoby, gdzie każda osoba może się zgłosić, gdzie może się poradzić” – powiedział Wójcik.

Jak dodał, Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest okazją, żeby pokazać, co resort sprawiedliwości robi w tym obszarze.

„To jest np. linia pomocy pokrzywdzonym, która ruszy już niebawem, to jest cała sieć ośrodków okręgowych i punktów pomocy; to są setki punktów, gdzie można uzyskać różnego rodzaju informacje, gdzie można się zgłosić, gdzie najczęściej zgłaszają się osoby, które są pokrzywdzone w wyniku przestępstw (…)” – wskazał.

Wiceminister sprawiedliwości zaznaczył, że na pomoc ofiarom przestępstw z Funduszu Sprawiedliwości zostanie w tym roku przeznaczonych 50 mln zł.

„To są duże pieniądze, to dwa i pół razy więcej niż dotychczas wydawano w ciągu ostatnich lat. To nie jest tak, że prawa ma tylko przestępca. To kwestia złamania pewnej bariery psychologicznej ze strony osoby pokrzywdzonej, poszkodowanej, która się boi po prostu przyjść. Widzę to w chociażby w sprawach dotyczących dzieci, gdzie rodzice boją się sądu, prokuratury, prawnika” – wskazał Wójcik. Jak oddał, dlatego właśnie powstaje sieć punktów, w których można uzyskać poradę prawnika.

Akcja Tygodnia Pomocy odbywa się corocznie. W tym roku trwa od 18 do 24 lutego. Jak co roku, bezpłatne porady prawne i psychologiczne są udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych.

Na stronie www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl – zamieszczono listę kilkudziesięciu punktów i ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem z całej Polski – wraz z ich adresami, godzinami otwarcia i ewentualnymi danymi kontaktowymi.

Polska włączyła się do corocznych, przypadających w lutym, międzynarodowych dni osób poszkodowanych w przestępstwach już 16 lat temu. 12 lutego 2003 r. Sejm przyjął ustawę, w której ustanowił 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Dzień ten ma służyć m.in. przypominaniu o sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

W 2013 r. zmieniono nazwę akcji z Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw na Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jak wówczas tłumaczono, zmiana wynikała „z potrzeby unikania wiktymizowania osób zgłaszających się po wsparcie do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, którzy zwracali uwagę na niekorzystne dla nich skojarzenia ze słowem +ofiara+”.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl