fot. D. Być

Prof. E. Starosławska może niebawem wrócić do pacjentów

Już wkrótce była dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej profesor Elżbieta Starosławska ma powrócić do pacjentów. Wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek interweniuje i chce ratować placówkę. Środki na dokończenie budowy Centrum mają pochodzić z budżetu państwa.

Problemy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zaczęły się w 2016 roku.  To wtedy właściciel placówki, czyli poprzedni samorząd województwa lubelskiego, z marszałkiem Sławomirem Sosnowskim na czele odwołał z funkcji dyrektora profesor Elżbietę Starosławską, pomysłodawczynię i budowniczą Centrum, zarzucając jej niegospodarność i nieprawidłowości w przetargach.

To rzeczywiście było całkowicie nieracjonalne, nielogiczne. Człowiek i specjalista onkolog tej klasy, a jednocześnie lekarz z tak wielkim powołaniem do tego zawodu, wybitny lekarz onkolog, który codziennie chce nieść pomoc ludziom, którzy walczą o życie człowiek, który bezinteresownie pomagał wielu ludziom – mówi prof. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej to obiekt, który jest potrzebny miastu i całemu regionowi. Niestety bez profesor Starosławskiej placówka popadła w długi. Zadłużenie sięga obecnie 70 milionów złotych. Co więcej nieumiejętne zarządzanie placówką przez kolejnych dyrektorów doprowadziło do zerwania umowy na rozbudowę Centrum. Zlikwidowano także jeden z kluczowych oddziałów chirurgicznych.

Myślę, że ta absencja pani profesor przez trzy lata w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej była po prostu ze szkodą dla osób chorych na nowotwory w województwie lubelskim – podkreśla w rozmowie z TV Trwam wojewoda lubelski.

Już wkrótce wszystko ma się zmienić. Dzięki staraniom profesora Przemysława Czarnka,  profesor Elżbieta Starosławska niebawem może powrócić do pracy.

Wierzymy, że już bardzo szybko w ciągu następnych dni, może nawet niewielu, pani profesor wróci do pacjentów w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej – akcentuje wojewoda.

Co więcej prof. Przemysław Czarnek wystosował pismo do minister finansów o zwiększenie kwoty na dokończenie budowy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Koszty inwestycji wzrosły o 40 mln zł. Te środki wojewoda chce pozyskać z budżetu państwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj