fot. PAP/EPA

Wlk. Brytania: po raz pierwszy jednocześnie strajkują pielęgniarki i personel karetek

Około 80 tys. wizyt lekarskich i 11 tys. zaplanowanych zabiegów odwołano w poniedziałek w Anglii z powodu strajku personelu medycznego, który – jak wskazują media – jest największym z dotychczasowych w publicznej służbie zdrowia podczas obecnej fali strajków.

Po raz pierwszy bowiem w tym samym dniu protest prowadzą pielęgniarki i personel karetek pogotowia. Obie grupy już wcześniej prowadziły strajki i mają w planie następne, ale do tej pory daty nie pokrywały się.

Protest pielęgniarek jest dwudniowy i będzie trwał także we wtorek, z kolei personel karetek pogotowia będzie strajkować jeszcze 20 lutego oraz 6 i 20 marca, a w niektórych regionach też 17 i 22 lutego. Dodatkowo w najbliższy czwartek swój protest przeprowadzą fizjoterapeuci.

Zarówno w przypadku strajku pielęgniarek, jak i personelu karetek pogotowia musi zostać zachowany minimalny poziom świadczonych usług, tzn. pielęgniarki nie mogą odejść od łóżek pacjentów, jeśli spowodowałoby to zagrożenie dla ich życia lub zdrowia, zaś karetki muszą wyjeżdżać do zdarzeń stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Podobnie jak to jest w przypadku innych strajkujących grup zawodowych, podstawowym żądaniem jest podwyżka płac adekwatna do poziomu inflacji, której roczna stopa w grudniu wyniosła 10,5 proc., choć wiele wskazuje, że jej szczyt już minął.

PAP

drukuj