Władze Mińska wydały zgodę na restaurację i saunę w miejscu kaźni setek tysięcy ofiar komunizmu

Władze Mińska pozwoliły na otwarcie restauracji i sauny w miejscu kaźni setek tysięcy ofiar komunizmu. Chodzi o Kuropaty, gdzie NKWD rozstrzelało też tysiące Polaków z tak zwanej białoruskiej listy katyńskiej, której władze w Mińsku nie ujawniły do dziś.

Zezwolenia na budowę wydano pomimo – jak wskazał jeden z dzienników – znajdujących się tam krzyży symbolizujących ofiary stalinowskiej represji.

Białoruskie władze od lat nie upamiętniły tego miejsca, robi to lokalna społeczność. Teraz wydano zgodę na lokal, którego oficjalne otwarcie zapowiedziano na piątek. Obrońcy miejsca pamięci w Kuropatach liczą, że władze wycofają się z kontrowersyjnej decyzji, jeśli nie – zapowiedziano już protesty.

Z wielkim bólem przyjmujemy taki brak szacunku dla ofiar. To się nie mieści w naszej kulturze i tradycji – podkreślił poseł Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego.

– To jest efekt zbyt małej historycznej wiedzy, a poza tym ukarany i osądzony został tylko faszyzm. Komunizm był również złym, a być może jeszcze nawet gorszym ustrojem. Jego zbrodnie znajdują wytłumaczenie w wielu narodach, zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Nie zapominajmy, że Białoruś jest pod patronatem i wielkim wpływem Rosji. Miejsca kaźni upamiętniające zbrodnie komunistyczne, które doprowadziły do większej liczby ofiar niż chyba II wojna światowa, po prostu były pomijane i są przemilczane – powiedział Andrzej Melak.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl