fot. PAP/EPA

Władze Francji zapowiadają odbudowanie katedry Notre Dame

Władze Francji zapowiadają odbudowanie katedry Notre Dame. Wkrótce ruszy międzynarodowa zbiórka środków, które pozwolą na rekonstrukcję spalonej świątyni. Strażacy poinformowali, że struktura i zachodnia fasada paryskiej katedry zostały ocalone. Udało się wynieść także najcenniejsze relikwie.

Ogień nie został jeszcze całkowicie ugaszony, ale jest pod kontrolą. A informację o pożarze symbolu chrześcijańskiej Europy obiegły cały świat. Także Polska łączy się z całym narodem francuskim, wyrażając naszą bliskość i współczucie.

Z bólem wiadomość o tym, że płonie katedra przyjął ks. kard. Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski.

Cóż nam zostaje? W tym momencie tylko modlitwa, wyrazy współczucia, a potem to współczucie przerodzi się także w wsparcie, aby ta katedra – symbol chrześcijaństwa – wkrótce została odnowiona, ażeby była tym, czym była i czym ciągle jest. Ta płonąca katedra to jest symbol płonącej Europy. Oby ten ogień i ta płonąca katedra przyczyniła się do odnowy Europy i chrześcijaństwa w Europie – mówił ks. kard. Dziwisz.

Ogień strawił głównie dach katedry i remontowaną iglicę, która się zawaliła. Strażacy uratowali główne dzwonnice oraz mury zewnętrzne przed zawaleniem. Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu – ma zdaniem strażaków – „potencjalnie związek” z pracami renowacyjnymi budowli. Przyczyny pożaru bada paryska prokuratura.

Komentatorzy zwracają uwagę, że od początku tego roku we Francji spłonęło już kilkanaście świątyń.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl