fot. PAP/Marcin Gadomski

Wkrótce rozpocznie się modernizacja układu torowego na terenie Portu Gdynia

Już wkrótce rozpocznie się odbudowa, modernizacja i elektryfikacja układu torowego na terenie Portu Gdynia. Inwestycja będzie ukłonem w kierunku ochrony środowiska, ponieważ lokomotywy będą używały prądu zamiast paliwa. Do podpisania porozumienia doszło na targach BaltExpo. Dziś ostatni dzień wydarzenia, które koncentruje się wokół branży morskiej.

Układ torowy w zachodniej części Portu Gdynia czeka gruntowna modernizacja. Właśnie podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji.

– Całkowity koszt inwestycji to ok. 70 mln zł, natomiast dofinansowanie unijne to 20 mln zł – mówi prezes zarządu portu morskiego Gdynia Adam Meller.

Środki pochodzą z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Układ torowy zostanie odbudowany i zelektryfikowany. 

– Jest to element realizacji dostępu kolejowego do portu Gdynia, tak żeby umożliwić większy potencjał przeładunkowy, szczególnie w obszarze terminali kontenerowych – wskazuje Adam Meller.

To także ukłon w kierunku ochrony środowiska. 

– To jest taki krok ku nowoczesności, dlatego że elektryfikujemy pewien odcinek linii kolejowej, będą pewne procesy zautomatyzowane sterowania ruchem, w związku z tym odchodzimy od lokomotyw spalinowych na rzecz elektrycznych – podkreśla dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Joanna Lech.

Wykonawcą inwestycji została firma Colas. Prace ruszą jeszcze w tym miesiącu. Powinny zakończyć się z początkiem 2021 roku. Umowa została podpisana przy okazji jubileuszowej, 20. edycji targów BaltExpo, gdzie rząd reprezentował Jarosław Sellin. Wiceminister kultury odczytał słowa premiera Mateusza Morawieckiego.

– Branża morska, która współpracuje z firmami działającymi we wszystkich dziedzinach gospodarki – od hutnictwa przez logistykę, elektronikę aż po nowoczesne technologie, jest istotnym barometrem pokazującym stan rozwoju całego kraju – mówił.

Targi BaltExpo właśnie na tym polegają. Nie zatrzymujemy się tylko na wymianie doświadczeń poprzez dyskusje panelowe – mówi poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS.

– To jest też wystawianie się, pielęgnowanie już zawartych przyjaźni czy kontaktów, ale też zawieranie nowych kontraktów czy patrzenie w przyszłość – wskazuje.

Targi Branży Morskiej kończą się dziś. Zostały objęte patronatem kilku ministrów, w tym ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl