fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Wkrótce możliwe kolejne negocjacje z Rosją ws. przewoźników

Do północy polscy przewoźnicy mają czas, aby bez problemów opuścić teren Federacji Rosyjskiej na podstawie ubiegłorocznych zezwoleń. Polska i Rosja dotychczas nie doszły do porozumienia w sprawie tegorocznych zezwoleń. Najpewniej w tym tygodniu w Moskwie odbędzie się kolejna tura negocjacji.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa czeka jeszcze na stanowisko Rosjan odnośnie protokołu sporządzonego po ostatnich rozmowach – zaznaczył w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja wiceszef resortu Jerzy Szmit.

– Jeżeli Rosjanie potwierdzą uzgodnienia, które zostały dokonane, to rzeczywiście możemy jechać i ostatecznie kończyć te rozmowy. Prawdopodobnie będzie to jednak tymczasowe. Rosjanie też muszą mieć czas na zmianę rozporządzeń, o które wnioskowaliśmy oraz co zostało uzgodnione. Umożliwi to chociażby na okres przejściowy wznowienie transportu – powiedział wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

W grudniu ub. r. Rosjanie wydali przepisy wykonawcze do umowy międzyrządowej z 1996 r., która określa zasady realizowania przewozów drogowych pomiędzy Polską a Rosją.

Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo limitowany.

RIRM

drukuj