Wizyta unijnego komisarza sprawiedliwości w Polsce. D. Reynders: Jestem bardzo zadowolony, że polskie władze są zdeterminowane do przywrócenia praworządności w Polsce

Do Polski przybył unijny komisarz sprawiedliwości, Didier Reynders, który mówił o warunkach dla wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. Urzędnik nie rozstrzygał, czy dla odblokowania pieniędzy potrzebny będzie podpis prezydenta, czy wystarczy przyjęcie ustaw w parlamencie. Reporter TV Trwam zapytał komisarza o siłowe przejęcie mediów publicznych i próbę wymiany Prokuratora Krajowego. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość składa wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości, Adama Bodnara.

W piątek przyjechał do Polski unijny komisarz sprawiedliwości, Didier Reynders. Spotkał się z parlamentarzystami nowej większości rządzącej oraz ministrami gabinetu Donalda Tuska. Odbył również rozmowy z prawnikami, sędziami i prokuratorami zaangażowanymi w polityczny spór dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości.

– Jestem bardzo zadowolony z tego, że polskie władze są zdeterminowane do przywrócenia praworządności w Polsce – podsumował swoją wizytę unijny urzędnik.

Komisarz nie dostrzega bezprawnych działań rządu Donalda Tuska.

– Chciałem zapytać, dlaczego Komisja Europejska nie reaguje na bezprawne działania obecnego rządu: zmiany w prokuraturze, zmiany w mediach publicznych? Helsińska Fundacja Praw Człowieka orzekła, że te działania są niezgodne z konstytucją – pytał reporter TV Trwam, Edward Jasnosz podczas konferencji prasowej.

– Obserwujemy sytuację bardzo dokładnie, także w kontekście mediów. Tak jak zapisaliśmy w raporcie o praworządności, są pewne uwagi dotyczące braku pluralizmu w mediach – odpowiedział Didier Reynders.

Komisja Europejska biernie przygląda się siłowym i nielegalnym zmianom w prokuraturze oraz próbom odsuwania od orzekania sędziów powołanych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Przez osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości unijni urzędnicy oskarżali Polskę o łamanie praworządności i blokowali należne nam środki. Po dojściu do władzy Donalda Tuska Bruksela jest już gotowa wypłacić Polsce środki z Krajowego Planu Odbudowy.

– Mam nadzieję, że wkrótce będziemy w stanie przedstawić pozytywną ocenę pierwszego wniosku o płatność – powiedział unijny komisarz sprawiedliwości.

Wcześniej rząd ma przedstawić propozycję zmian w sądownictwie. Jednak, jeśli nie będą one wdrażane ustawami podpisanymi przez prezydenta, to nie będą legalne i zgodne z konstytucją. Bruksela z entuzjazmem przyjęła już przystąpienie przez nowy rząd do Prokuratury Europejskiej. Minister Adam Bodnar omówił z unijnym komisarzem dalszy plan działania.

– Mogliśmy przedyskutować różne, bardzo szczegółowe, aspekty dotyczące przywracania praworządności, reform, które są w Polsce po kolei wprowadzane, ale też tych, które są zapowiadane, chociażby przez projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa – relacjonował szef resortu sprawiedliwości.

Bruksela wysyła sygnały, że jest gotowa zakończyć wobec Polski procedurę z artykułu 7. Kolejne rozmowy odbędą się w przyszłym tygodniu. Warunkiem jest jednak wypełnienie oczekiwań Komisji Europejskiej oraz realizacja orzeczeń Trybunału w Luksemburgu, mimo że wkraczają one w zapisane w traktatach kompetencje Polski jako państwa członkowskiego, a często mają też charakter ideologiczny i godzą w interesy Polaków. Przykładem była sprawa Turowa czy Puszczy Białowieskiej.

Komisja działa na rzecz lewicowej ideologii, której realizacja naruszyłaby naszą suwerenność – zaznaczył radca prawny, dr Grzegorz Skrobotowicz.

– Komisja Europejska, jak każdy organ, jest ciałem politycznym, co oznacza, że na pewne kwestie zwraca zdecydowanie większą uwagę – wskazał prawnik.

Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość domaga się dymisji ministra sprawiedliwości i składa wobec niego wniosek o wotum nieufności.

– Jego zadania, jak widać, mają zmierzać do tego, żeby zapewnić bezkarność tym, którzy reprezentują „koalicję 13 grudnia” i którzy łamią prawo – stwierdził przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, Mariusz Błaszczak.

Rządzący bagatelizują wniosek opozycji.

– Pan premier Donald Tusk mówił, że minister Bodnar cieszy się jego pełnym zaufaniem. Nic dodać, nic ująć – powiedział wiceminister obrony narodowej, Cezary Tomczyk.

Poseł Marcin Warchoł z Suwerennej Polski zauważył, że rządzący mają świadomość bezprawności działań.

– Minister Adam Bodnar publicznie przyznał, że nie ma podstawy prawnej dla swoich działań i tej podstawy dopiero szuka. Szukając tej podstawy prawnej, złamał rażąco szereg ustaw i konstytucję – zwrócił uwagę polityk.

Gdy komisarz Didier Reynders w 2021 r. spotkał się w Warszawie z ministrem Zbigniewem Ziobro, otrzymał zdjęcia zniszczonej przez Niemców Warszawy. Nowy szef resortu przekazał mu zdjęcia współczesnej stolicy, przekonując, że jej obecny stan to efekt unijnych środków.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl