fot. PAP/Wojtek Jargiło

Wizyta dowódcy wojsk obrony terytorialnej Niemiec w lubelskiej brygadzie OT

Poznanie działania Wojsk Obrony Terytorialnej podczas sytuacji kryzysowych oraz poznanie systemu szkoleń – to cele rozpoczętej we wtorek dwudniowej wizyty dowódcy niemieckiej obrony terytorialnej gen. Carstena Breuera w Lubelskiej Brygadzie OT.

Wizyta dowódcy Kommando Territoriale Aufgaben (KTA) gen. Carstena Breuera odbywa się na zaproszenie dowódcy WOT gen. dyw. Wiesława Kukuły.

„To druga wizyta przedstawicieli niemieckiej obrony terytorialnej w Polsce. Głównym celem wizyty będzie zapoznanie się strony niemieckiej z działaniami WOT podczas sytuacji kryzysowych oraz systemem szkoleniowym żołnierzy OT. Wizyta wpisana jest w plan współpracy międzynarodowej WOT” – poinformował we wtorek oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.

We wtorek dowódca KTA odwiedził siedzibę 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Lublinie, uczestniczył w prezentacji elementów systemu reagowania kryzysowego WOT. Kpt. Damian Stanula poinformował, że zaprezentowano m.in. kompanijny moduł zadaniowy, czyli sprzęt i wyposażenie lubelskiej brygady służące do wspierania lokalnej społeczności podczas różnego rodzaju kataklizmów. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego oraz Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

W środę goście z Niemiec udadzą się do Srebrzyszcza w powiecie chełmskim, gdzie trwa szkolenie podstawowe kandydatów do terytorialnej służby wojskowej.

„Na pasach taktycznych, goście będą mogli obserwować zajęcia ze strzelectwa, taktyki, pierwszej pomocy przedmedycznej, a także porozmawiać z instruktorami i żołnierzami – ochotnikami” – dodał Stanula.

Następnie goście udadzą się na poligon do Nowej Dęby, gdzie od 27 lipca trwa szkolenie zintegrowane dla ponad 600 żołnierzy OT z batalionu lubelskiego i bialskiego.

„Delegacja z Niemiec przyjrzy się, jak wygląda tego typu szkolenie oraz zapozna się z możliwościami szkoleniowymi ośrodka szkolenia poligonowego w Nowej Dębie” – zaznaczył Stanula.

Cytowany w komunikacie prasowym dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że wizyta gen. Carstena Breuera „związana jest z aspektami taktycznymi”.

„Mówimy tutaj o współpracy na dwóch obszarach. Bardzo ważny jest obszar obronny, ale musimy pamiętać, że dziś to, co nas wszystkich łączy, to pewne wyzwania klimatyczne i związane z tym katastrofy naturalne, do których musimy się przygotować od strony niemilitarnego zarządzania kryzysowego. I tutaj, jesteśmy nie tylko członkiem jednego sojuszu NATO, ale również państwami, które ze sobą graniczą i te zagrożenia mogą nas dotknąć po każdej ze stron. Możemy wspierać się efektywnie, jedna strona drugą, ale też współdziałać, jeśli zagrożenie dotknie nas po obu stronach granicy” – zaznaczył Kukuła.

„Odwiedzamy jedną z naszych najlepszych brygad – brygadę lubelską, dowodzoną przez bardzo doświadczonych oficerów, by unaocznić panu generałowi i dać polskie wnioski z funkcjonowania tego typu formacji w terenie” – dodał dowódca WOT.

Kommando Territoriale Aufgaben (KTA) powstała w styczniu 2013 roku. Główne jej zadania koncentrują się na wspieraniu ludności w obliczu różnego rodzaju katastrof. KTA liczy obecnie 10 tysięcy żołnierzy, z czego połowa to żołnierze rezerwy, a połowa ochotnicy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl