Wirtualny spacer po Jasnej Górze

Wirtualny spacer w technologii 3D po najsłynniejszym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie, przygotowali jego gospodarze – ojcowie paulini. Jest dostępny na stronie internetowej klasztoru.

To okazja do poznania i odkrycia na nowo sanktuarium, które jest nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale i pomnikiem historii – podkreślają zakonnicy.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, dzięki zdjęciom w najwyższej jakości i bogatym opisom w różnych językach, zwiedzając wirtualnie Jasną Górę można dotrzeć teraz również do miejsc zwykle niedostępnych dla pielgrzymów, jak biblioteka jasnogórska czy pauliński refektarz. Prezentacja pozwala zobaczyć detale, o których nie opowiadają przewodnicy, zachwycić się unikatową architekturą i malarstwem, podziwiać sanktuarium w różnych porach roku.

Przeor podkreślił, że najważniejsze jest bezpośrednie spotkanie z Matką Bożą obecną w jej częstochowskim wizerunku, ale w odkryciu tego może pomóc także wirtualna obecność.

„Chodzi o to, żeby oglądając te zabytki czy odświeżając sobie pamięć o nich zobaczyć, jak wielka, jak wspaniała, jakim skarbem jest dla nas kultura duchowa tego miejsca, które w ten sposób chce promieniować na świat” – powiedział o. Marian Waligóra.

„To szansa dla tych, którzy znają Jasną Górę do lepszego poznania, ale i dla tych, którzy tego miejsca wcale nie znają” – podkreślił jasnogórski przeor.

Jego zdaniem, wirtualna obecność, ze względu na młodych, jest konieczna, bo dla nich „internet to jak przyjaciel, z którym się nie rozstają”.

Wśród walorów wirtualnego spaceru jasnogórski przeor wylicza również perspektywę, z jakiej zabytki są pokazane.

„To bardzo świeży, nowatorski sposób. Zdjęcia ukazują tak wiele i tak różne szczegóły, że zdumiewa to nawet nas, mieszkańców klasztoru” – przyznał.

Opisy klasztornych miejsc są nie tylko w różnych językach, ale i dla tych, którzy mają trudności np. z czytaniem małych liter, przygotowane także w wersji audio.

„Taki wirtualny spacer to jest coś, co może pozostać po nas dla przyszłych pokoleń. Mamy nowe środki, nowe możliwości i musimy umieć je wykorzystać” – dodał o. Marian Waligóra.

Wirtualny spacer w 3D powstał z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na realizację projektów pt. „Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl