Wietnam: Szef partii komunistycznej jedynym kandydatem na prezydenta

Rządząca w Wietnamie partia komunistyczna postanowiła wysunąć kandydaturę swojego sekretarza generalnego Nguyena Phu Tronga na prezydenta kraju – poinformował w środę rząd w Hanoi. Poprzedni szef państwa Tran Dai Quang zmarł we wrześniu na skutek choroby.

„Komitet Centralny (Komunistycznej Partii Wietnamu) jednogłośnie zaproponował, by Zgromadzenie Narodowe (parlament – PAP) przeprowadził głosowanie nad nominacją towarzysza Nguyena Phu Tronga (…) na prezydenta” – głosi rządowy komunikat.

Nie było kontrkandydatów.

Jak zauważa agencja Reutera, zatwierdzenie polityka na urząd prezydencki w parlamencie uważane jest za formalność. Zgromadzenie Parlamentarne zbiera się na posiedzenie jeszcze w październiku.

Władza w Wietnamie nie spoczywa w rękach jednej osoby, lecz jest sprawowana przez cztery osoby: prezydenta, premiera, sekretarza generalnego partii komunistycznej i przewodniczącego parlamentu.

Jeśli kandydatura Tronga zostanie zatwierdzona, będzie on pierwszym krajowym przywódcą piastującym dwa kluczowe urzędy w państwie od czasów Ho Chi Minha – podkreśla Reuters.

74-letni Trong stał na czele walki z korupcją, która doprowadziła do procesów wysokich rangą urzędników państwowych i przedstawiciela wpływowego biura politycznego w związku z oskarżeniami o niegospodarność i malwersacje. W 2016 roku to on zwycięsko wyszedł z walki o wpływy z byłym premierem Nguyenem Tan Dungiem.

Choć stanowisko prezydenta ma w Wietnamie charakter przede wszystkim ceremonialny, zatwierdzenie Tronga umocni jego wpływy w państwie, co – zdaniem części komentatorów cytowanych przez Reutera – może spotkać się ze sceptycznym przyjęciem wśród wielu członków partii.

Poprzedni prezydent Wietnamu – Tran Dai Quang, który należał do konserwatywnego skrzydła partii komunistycznej, zmarł 21 września w wieku 61 lat z powodu bliżej niesprecyzowanej poważnej choroby.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl