fot. pixabay.com

Wielomilionowe wsparcie na rzecz Kół Gospodyń Wiejskich

Ponad 120 milionów złotych trafi w tym roku z budżetu państwa do Kół Gospodyń Wiejskich. Dodatkowe środki Koła mogą zdobyć w konkursach kulinarnych organizowanych przez resort rolnictwa czy Lasy Państwowe.

W Polsce funkcjonuje ponad 12 tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich. Ich liczba cały czas rośnie. Koła jednoczą lokalne społeczności. Przykładem jest Koło z Dąbrówki Osuchowskiej na Podkarpaciu.

– W okresie Wielkanocy i Bożego Narodzenia spotykamy się niemal codziennie. Przygotowujemy różnego rodzaju stroiki, przygotowujemy dania na kiermasze, jarmarki. W okresie letnim też się spotykamy często, bo przygotowujemy wieńce dożynkowe – mówiła Jolanta Luka, z Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce Osuchowskiej.

Rozwój Kół jest możliwy dzięki rządowemu wsparciu. W ubiegłym roku było to 70 milionów złotych. W tym roku kwota została zwiększona do 120 milionów – podkreślił Fryderyk Kapinos, poseł PiS.

– Na to żeby mogły kultywować dziedzictwo kulturalne i dziedzictwo kulinarne, które jest przekazywane z pokolenia na pokolenie – akcentował Fryderyk Kapinos.

Koła pozyskane środki inwestują głównie w swój rozwój.

– Bez tych pieniędzy nie rozwinęłybyśmy się tak, jak rozwijamy się teraz. Widać to w naszych strojach. Więcej się udzielamy – powiedziała Dorota Pietras, przewodnicząca KGW w Dąbrówce Osuchowskiej.

Koła Gospodyń Wiejskich liczące do 30 osób mogą liczyć w tym roku na 8 tys. zł dotacji. Koła, w których jest od 31 do 75 członków, dostaną 9 tys. złotych, natomiast największym organizacjom przysługuje 10 tys. złotych. Kwoty zostały zwiększone o trzy tysiące złotych w porywaniu z ubiegłym rokiem.

– Koła Gospodyń Wiejskich to jest tradycja, to są dobre regionalne przepisy kulinarne i zdrowa żywność, ale Koła są sposobem na wspólne spędzanie czasu i budowanie wspólnoty – oznajmił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Resort rolnictwa wspólnie z KOWR oraz ARiMR i KRUS ogłosił VIII edycję konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Jego celem jest promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.

– Nic tak dobrze nie smakuje jak potrawy przygotowane przez KGW – mówił szef resortu rolnictwa.

Drugą edycję konkursu „Natura od kuchni” skierowanego do Kół ogłosiły również Lasy Państwowe.

Liczymy na kreatywność i pomysłowość w promowaniu darów lasu – wskazywał wiceminister Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

– Zachęcamy panie, aby wykazały się swoją kreatywnością, swoją pomysłowością, aby zgłaszały projekty, które będą promocją Lasów Państwowych, ale także promocją zdrowej żywności, żywności regionalnej, będą promocją bogactwa naszych lasów – podsumował wiceminister Edward Siarka.

W ubiegłym roku granty trafiły do prawie 600 Kół. W nowej edycji uczestnicy konkursu mogą zdobyć nawet 10 tysięcy złotych na prowadzenie działalności. Lasy Państwowe zaplanowały budżet konkursu na pięć milionów złotych. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 września.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl