fot. flickr.com

Wielkopolskie: Pszczelarze mogą składać wnioski o dotacje na zakup węzy pszczelej

Ponad 2 mln złotych przeznaczył dla wielkopolskich pszczelarzy urząd marszałkowski w Poznaniu na zakup węzy pszczelej. Wnioski należy składać do 11 lipca.

Węza pszczela to – jak wyjaśnił PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski – specjalny szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego, umieszczany w ramkach w ulach.

Takie węzy pszczelarz powinien wymieniać, żeby pszczołom było łatwiej budować plastry w pasiece. Wtedy mają one regularny kształt i określoną wielkość. Węza pomaga też pszczołom zapewnić czystość w ulu” – wyjaśnił Krzysztof Grabowski.

Z dofinansowania na zakup węzy pszczelej mogą skorzystać koła i stowarzyszenia pszczelarskie.

Jesteśmy pierwszym w kraju województwem, które podjęło się takiego zadania” – podkreślił wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Dodał, że środki wystarczą na początku na wymianę ok. 40 procent węzy pszczelej w Wielkopolsce. Wnioski należy składać do 11 lipca.

Wcześniej samorząd województwa uruchomił program dofinansowania zakupu drzew miododajnych. Za ponad 1,6 mln złotych w całej Wielkopolsce zostanie posadzonych ok. 23 tys. miododajnych gatunków drzew m.in. lip i klonów.

Poszczególne gminy mogły otrzymać do 20 tys. złotych na takie nasadzenia” – poinformował Krzysztof Grabowski.

Wicemarszałek wyjaśnił, że pomysł jest pilotażowy, a narodził się po zorganizowanym przez urząd marszałkowski Forum Pszczelarskim.

Według Grabowskiego akcja jest długofalowa, a efekty zacznie przynosić za kilka lat.

Jeśli nie podejmiemy tego działania teraz, to sytuacja będzie naprawdę trudna. Drzewa są wycinane, nasadzenia są zupełnie przypadkowe i wymierają pszczoły” – powiedział Krzysztof Grabowski.

Tą akcją – jak podkreślił – urząd z jednej strony wychodzi naprzeciw pszczelarzom, ale też samorządom.

Często samorządy mają nakaz posadzenia drzew w miejsce wyciętych np. przy budowie dróg czy realizacji innych inwestycji i otrzymując taką celową dotację mogą sadzić właśnie drzewa miododajne np. lipy, kasztanowce, klony czy leszczyny” – wymienił Krzysztof Grabowski.

W powiecie kaliskim z takich dotacji skorzystał Kalisz gminy: Blizanów, Ceków, Godziesze, Lisków, Mycielin i Stawiszyn.

 

PAP/RIRM

drukuj