fot. twitter.com

Wielkopolskie: Policja zabezpieczyła ponad 100 tys. sztuk papierosów bez akcyzy

Policjanci ze Śremu (Wielkopolskie) zabezpieczyli ponad 100 tys. sztuk papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy. W sprawie zatrzymano 46-latka. Według szacunków policji, mężczyzna naraził Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 127 tysięcy złotych.

Jak poinformowała podinsp. Ewa Kasińska z KPP w Śremie, 19 lutego dzielnicowy interweniował w jednym ze śremskich mieszkań, gdzie doszło do awantury między małżonkami.

„Okazało się, iż 46-letni mieszkaniec Śremu, wobec którego podejmowana była interwencja, posiada w mieszkaniu znaczne ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz alkohol bez banderoli. Mężczyzna przechowywał nielegalny towar w szafach w dwóch pokojach, a także w kartonach, które stały na podłodze” – podkreśliła Ewa Kasińska.

Dodała, że łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli u mężczyzny ponad 102 tys. sztuk papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy, ponad 10 tys. sztuk luźnych papierosów bez nazwy oraz 74 plastikowe butelki z cieczą o zapachu alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który trafił do policyjnego aresztu.

„46-latek usłyszał zarzut związany z przechowywaniem, sprowadzonych do naszego kraju, wyrobów akcyzowych w postaci papierosów. Policjanci z Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą obliczyli, że mężczyzna naraził Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego w wysokości ponad 102 tys. zł oraz uszczuplenie podatku VAT w wysokości ponad 25 tys. zł. A to jeszcze nie koniec, bowiem otwarta pozostaje sprawa alkoholu bez banderoli, który najpierw będzie badany przez biegłego” – wskazała Ewa Kasińska.

Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym, podejrzanemu grozi kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie.

PAP

drukuj