By Tomasz03 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21839577

Wielkopolskie: pamiątka z zaślubin Polski z morzem w licheńskim muzeum

Obrączkę generała Józefa Hallera, bezcenną pamiątkę z zaślubin Polski z morzem można oglądać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskim Sanktuarium. 10 lutego przypada 99. rocznica tego symbolicznego wydarzenia.

10 lutego 2019 r. przypada 99. rocznica zaślubin Polski z morzem, których w 1920 r. w Pucku dokonał gen. Józef Haller. Symbolicznymi zaślubinami Polska potwierdziła swoją obecność na ponad 140-kilometrowym odcinku wybrzeża.

„W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego, mieszczącym się w bazylice licheńskiej znajduje się bezcenna, choć niepozorna pamiątka tego wydarzenia – platynowa obrączka z delikatnymi zdobieniami i wygrawerowanym napisem: Gdańsk/10. 2. 1920 Puck. Pierścień ten od dnia symbolicznych zaślubin aż do śmierci na swoim palcu nosił gen. Józef Haller” – podkreśliła Justyna Zacharek z biura prasowego licheńskiego sanktuarium.

Zacharek przypomniała, że decyzje o przyznaniu II Rzeczpospolitej dostępu do morza zapadły w czerwcu 1919 r. Kluczową kwestię regulował traktat wersalski. 18 stycznia 1920 r. żołnierze Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. Hallera zgodnie z jego ustaleniami przejęli Toruń, a następnie kolejne miejscowości od wycofujących się jednostek niemieckich. Operacja przebiegała bez większych zakłóceń. Niemcy czasami próbowali postępować wbrew ustaleniom, jednak ich opór był szybko dławiony.

„Marsz zakończył się w Pucku. Tam też 10 lutego doszło do uroczystych zaślubin Polski z morzem. Odprawiono Mszę św., w której udział wzięli między innymi wicepremier Wincenty Witos i przyszły prezydent Stanisław Wojciechowski. Następnie dowódca Frontu Pomorskiego, gen. Haller, konno wjechał na pochylnię dla hydroplanów, a potem ruszył w kierunku morza. Siedząc w siodle wygłosił formułę: +W imieniu Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller obejmuję w posiadanie ten oto prastary Bałtyk słowiański+ i rzucił do wody jeden z dwóch pierścieni, które wcześniej podarowali mu polscy mieszczanie z Gdańska. Drugi pierścień pozostał na jego palcu do śmierci” – tłumaczyła Zacharek.

Jak dodała, zatoka Pucka była wówczas zamarznięta. Aby pierścień mógł trafić do morza, trzeba było wykonać w lodzie przerębel.

„Haller rzucił pierścień, który potoczył się po lodzie i wpadł do wody. Jak wspominał później Haller: +Po lodowej tafli pobiegło kilku Kaszubów, lecz żaden nie mógł pochwycić pierścienia, który wiernie połączył się z wodami Bałtyku. Na moje pytanie – Czemuście go nie pochwycili? – odpowiedzieli proroczo: Będziemy go mieli w Szczecinie+” – mówiła Zacharek.

Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego w Licheniu Starym jest kontynuacją utworzonego w 1925 r. Muzeum przy Zgromadzeniu Księży Marianów na Bielanach w Warszawie, przeniesionego po II wojnie światowej do Fawley Court w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadziło działalność od 1953 r. do 2006 r. Placówka rozpoczęła swoją działalność w Sanktuarium Matki Bożej licheńskiej 2 lipca 2010 r. Mieści się na dwóch piętrach w północnej części bazyliki. W okresie zimowym muzeum otwierane po wcześniejszym uzgodnieniu z Biurem Obsługi Pielgrzyma. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

PAP/RIRM

drukuj