fot. Monika Bilska

Wielki Czwartek rozpoczął obchody Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Czwartek, który rozpoczął obchody Triduum Paschalnego, przygotowującego nas do Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielki Czwartek to dzień szczególnej modlitwy w intencji kapłanów. Tego dnia podczas ostatniej wieczerzy Jezus Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii.

– Drodzy bracia kapłani, zostaliśmy namaszczeni, aby namaszczać, aby dawać samych siebie. #Módlmysięwspólnie dzisiaj, prosząc o pokorę w zachowaniu tego daru namaszczania i błagajmy o miłosierdzie Boga dla powierzonego nam ludu oraz dla całego świata. #WielkiCzwartek –  napisał na Twitterze Ojciec Święty Franciszek.

Ze względu na epidemię koronawirusa kapłani łączyli się duchowo ze swoimi biskupami, którzy sprawowali Msze Święte Krzyżma. Tak było m.in w Toruniu.

– Skoro stosujemy się do różnych ograniczeń, które mają nam pomóc ocalić nasze zdrowie i życie, to i my łączymy się z naszą katedrą w sposób duchowy – kapłani w całej diecezji łączą się z nami w sposób duchowy, aby być razem. Nie zawsze można być obok siebie, ale zawsze można być razem – mówił ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp Wiesław Śmigiel.

Ta jedność w podzielonym i często wrogo nastawionym do Boga i Kościoła świecie jest dziś szczególnie potrzebna – podkreślił ordynariusz diecezji ełckiej ks. bp Jerzy Mazur.

– Ta trudna rzeczywistość, w której żyjemy, wymaga od nas świadectwa wiary i miłości. Jest to dla nas wszystkich próba wiary, a szczególnie dla nas kapłanów – zaznaczył ks. bp Jerzy Mazur.

Szczególna modlitwa w godzinie miłosierdzia w intencji kapłanów popłynęła dziś z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

– Modlimy się, żeby nie zabrakło chleba Eucharystycznego chleba nigdzie na świecie. Modlimy się o odwrócenie pandemii koronawirusa, o pokój na świecie, w ojczyźnie, w naszych rodzinach, za chorych, cierpiących i tych którzy opiekują się chorymi, zwłaszcza teraz. Za pracowników i Rodzinę Radia Maryja, za wszystkich posługujących w tych dziełach – mówił Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

W toruńskim sanktuarium sprawowana była także Msza Święta Wieczerzy Pańskiej.

– Dobrze, że kapłani czekają na swoich wiernych. Przypomina to papież Franciszek, przypominają to biskupi. Przypomina to przewodniczący KEP – mówi: „kapłani, bądźcie ze swoimi wiernymi, bądź gotowy z całą posługą kapłańską” – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Za dar kapłaństwa oraz wszystkich powołanych, którzy służą Bogu i bliźniemu – także i dziś, w trudnym czasie pandemii – dziękował podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Watykanie Ojciec Święty Franciszek.

– Dzisiaj chciałbym być blisko wszystkich kapłanów, począwszy od tych niedawno wyświęconych, przez biskupów, po Papieża. Wszyscy jesteśmy kapłanami. Wszyscy jesteśmy namaszczeni – namaszczeni przez Pana, by sprawować Eucharystię, by służyć – akcentował Papież Franciszek.

Czas Triduum Paschalnego możemy duchowo przeżywać za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam. Liturgie Wielkiego Piątku rozpoczną się o godzinie 18.00. W Telewizji Trwam transmisja z Watykanu, a w Radiu Maryja z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. O 21.00 będziemy jutro transmitować nabożeństwo Drogi Krzyżowej z cmentarza Bazyliki św. Piotra.

TV Trwam News

drukuj