fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Wielki Czwartek. Początek Triduum Paschalnego

księża-wielki-czwartek-eucharystia-msza-krzyżma

Dziś rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne, w czasie którego będziemy wspominać Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek, podczas swojej Ostatniej Wieczerzy z apostołami, Jezus ustanowił sakramenty: Kapłaństwa i Eucharystii.

Na pamiątkę tego wydarzenia, dziś przed południem, we wszystkich kościołach katedralnych sprawowane będą Msze Święte Krzyżma. Podczas nich biskupi poświęcą oleje, służące do udzielania sakramentów, a kapłani odnowią przyrzeczenia kapłańskie.

Natomiast wieczorem będziemy uczestniczyć we Mszy Wieczerzy Pańskiej i obrzędzie obmycia nóg, który symbolizuje służebny charakter kapłaństwa. Obrzęd ten bardzo dobrze wyraża najgłębszą tajemnicę Eucharystii, a więc uniżenie się syna Bożego – zwraca uwagę ks. prof. bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy wrocławski.

– Tajemnica Wielkiego Czwartku uzmysławia nam, że ofiara Pana Jezusa jest ofiarą dobrowolną. Jak mówi w Ewangelii: nikt nie zabiera mi mojego życia, ale ja sam oddaje je. To pełna decyzja Chrystusa, aby złożyć samego siebie w ofierze. Jest to ofiara miłości i posłuszeństwa, ofiara miłości wobec Boga Ojca, do której też ofiary zaprasza wszystkich nas – powiedział  ks. prof. bp Andrzej Siemieniewski.

W Radiu Maryja o godz. 10. rozpoczęła się transmisja Mszy Święta Krzyżma z katedry pw. świętych Janów w Toruniu, a o godz. 18.00 przeprowadzona zostanie transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej z archikatedry oliwskiej w Gdańsku.

Natomiast Tv Trwam od godz. 09.30 nada transmisję liturgii Wielkiego Czwartku pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka w Watykanie. Kolejna transmisja o godz.17.00.

RIRM

drukuj