fot. Paweł Palembas

Nie mogąc być w kościele, nie musimy rezygnować z towarzyszenia Jezusowi

Wziął na siebie nasze grzechy. Cierpiał, by ratować człowieka. W Wielki Piątek towarzyszymy Panu Jezusowi w Jego męce. Księża biskupi zachęcają nas do adoracji Krzyża w domach.

To w śmierci Jezusa na krzyżu możemy odnaleźć uzdrowienie – przypominał ks. dr Janusz Chyła, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.

– Św. Augustyn nauczał, że śmierć Jezusa uśmierciła naszą śmierć – podkreślił ks. dr Janusz Chyła.

Bóg wszedł w historię człowieka. Wziął na siebie naszą śmierć, przybił grzech do krzyża. Jezus zrealizował obietnicę Ojca, obietnicę zbawienia – tłumaczył ks. abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przypominał nam o tym właśnie Wielki Piątek.

– On idąc po drogach Ojca, pozostaje wierny woli Ojca i realizuje wszystko to, co było treścią obietnicy – podkreślił ks. abp Andrzej Dzięga.

Choć nie możemy być w kościele, nie musimy wcale rezygnować z tego, by towarzyszyć Jezusowi. Bogu, który doświadczył cierpienia, doświadczył samotności – powiedział o. Tarsycjusz Bukowski z Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

– Może i ten Wielki Piątek był po to, żebyśmy złączyli swoją samotność z samotnością Jezusa na krzyżu. I tak byli coraz bliżej Boga – zaznaczył o. Tarsycjusz Bukowski.

W centrum Wielkiego Piątku jest Krzyż. To on stał się tronem Jezusa, korona cierniowa stała się koroną Boga. Wyjątkowa relikwia korony cierniowej jest przechowywana w katedrze Notre Dame. W tym miejscu, blisko rok po pożarze katedry, modlił się metropolita Paryża.

– Pożar tej katedry rok temu był ogromnym szokiem. Wywołał globalny impuls do jej odbudowy. Dzisiaj jesteśmy tutaj, w tej katedrze, aby powiedzieć, że życie wciąż istnieje – wskazał ks. abp Michel Aupetit.

Modlitwa w sercu zniszczonej katedry staje się symbolem nadziei w obliczu epidemii. I takim symbolem, zwłaszcza dziś, jest też krzyż Jezusa. Krzyż przemawia do wszystkich, którzy cierpią – do chorych, biednych, zepchniętych na margines – mówił w trakcie Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

– Świat bez Krzyża byłby światem bez nadziei, światem, w którym trwałaby ciągle nieposkromiona brutalność, słaby byłby wykorzystywany, a ostatnie słowo należałoby do chciwości. Tylko Krzyż stawia temu kres – zauważył ks. abp Stanisław Gądecki.

W pustej Bazylice św. Piotra w Watykanie Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Papież leżał krzyżem. Słuchał Słowa Bożego. Adorował Krzyż.

W Toruniu, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II tak szczególnym dla całej Rodziny Radia Maryja, wierni mogli uczestniczyć w Liturgii przez internet. Przewodniczył jej biskup pomocniczy toruński ks. bp Józef Szamocki.

– Bóg z krzyża, w tajemnicy Syna przyciąga nas do siebie, a my Mu odpowiadamy miłością na miłość – podkreślił ks. bp Józef Szamocki.

Biskup ełcki ks. bp Jerzy Mazur zapraszał wszystkich, by w naszych domach znalazło się miejsce dla krzyża.

– Ustawmy krzyż, świece i adorujmy ten krzyż – mówił ks. bp Jerzy Mazur.

Możemy uczynić z naszego domu miejsce, w którym te symbole Wielkiego Piątku, będą widoczne – przypominał metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda.

– Trzeba rozmodlić całe rodziny, trzeba złączyć całe rodziny wokół krzyża. Stworzyć piękny klimat pasji Jezusa Chrystusa i wspólnie ją przeżywać w rodzinie – wskazał ks. abp Tadeusz Wojda.

Transmisje z Triduum Paschalnego można śledzić na antenie Telewizji Trwam i Radia Maryja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl