fot. PAP/EPA

Wielka Brytania dobrze przygotowana na brexit bez porozumienia

Michael Gove, minister zajmujący się koordynacją przygotowań do brexitu w rządzie Borisa Johnsona, powiedział w niedzielę, że Wielka Brytania jest dobrze przygotowana do brexitu bez porozumienia- informuje „Sunday Times” .

Michael Gove, minister zajmujący się w Wielkiej Brytanii „kwestiami rozwodowymi” z Unią Europejską, powiedział w niedzielę, że Wielka Brytania jest „coraz lepiej przygotowana” na brexit bez umowy.

„To nie jest moje ulubione miejsce docelowe, ale jeśli wybór jest między warunkami, które wiążą nam ręce na czas nieokreślony, a tymi, w których możemy sami kształtować naszą własną przyszłość, to nie jest to żaden wybór. A rozstanie na australijskich warunkach jest wynikiem, na który jesteśmy coraz lepiej przygotowani” – wskazał Michael Gove w artykule dla gazety „Sunday Times”.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Australia nie ma kompleksowej umowy handlowej z UE, duża część handlu między nią a UE odbywa się zgodnie z zasadami WTO, chociaż w odniesieniu do niektórych towarów istnieją specjalne umowy.

PAP

drukuj