Większość Węgrów wierzy w utrzymanie władzy przez V. Orbana niż w jego przegraną
Mimo że niemal połowa społeczeństwa Węgier chce w wyborach – zaplanowanych na kwiecień 2026 roku – porażki Fideszu Viktora Orbana, więcej z nich wierzy w utrzymanie władzy przez premiera niż w jego przegraną – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Instytutu Publicus.
Badanie wykazało, że 35 proc. społeczeństwa węgierskiego spodziewa się przegranej Fideszu, podczas gdy 41 proc. uważa, że partia rządząca wygra i będzie nadal sprawować władzę.
Wśród ogółu społeczeństwa opozycyjna TISZA cieszy się 33 proc. poparciem, przy 28 proc. Fideszu, a wśród pewnych wyborców stosunek ten wynosi 48-40 na korzyść ugrupowania Petera Magyara – wynika z badania Publicus. W porównaniu z sondażem z listopada Fidesz zyskał jeden punkt procentowy.
47 proc. respondentów przyznało, że chce porażki Fideszu, a 34 proc. chciałoby kolejnej kadencji premiera V. Orbana.
Od miesięcy większość niezależnych sondaży daje przewagę opozycyjnej TISZY, chociaż w ostatnich badaniach różnica poparcia pomiędzy partią Magyara i rządzącym Fideszem nieznacznie spadła.
PAP



