fot. flickr

Większość Polaków opowiada się za konstytucyjną ochroną życia poczętego

Blisko 58 proc. badanych jest za konstytucyjną ochroną życia poczętego; ponad 55 proc. chce zakazu wspólnej adopcji dzieci przez osoby tej samej płci – wynika z sondażu IBRIS. Jego przeprowadzenie zlecił Instytut Ordo Iuris.

Sondaż zrealizowano w drugiej połowie marca w związku z propozycją prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą referendum w sprawie nowej ustawy zasadniczej.

Ordo Iuris zlecił badania społeczne dotyczące pytań referendalnych. Zaprezentowane wczoraj wyniki sondażu nie uwzględniają głosów niezdecydowanych.

Za konstytucyjną ochroną życia od momentu jego poczęcia opowiedziało się 57,9 proc. respondentów. Przeciw było 42,1 proc. osób. Jeśli mowa o konstytucyjnym zakazie wspólnej adopcji dzieci przez osoby tej samej płci, poparło go 55,2 proc. badanych. Przeciwnych mu było 44,8 proc. respondentów.

Dr Krzysztof Szczucki z Uniwersytetu Warszawskiego przypomniał, że obecna konstytucja obowiązuje już na tyle długo, że warto pochylić się nad jej treścią.

Minęło już ponad dwadzieścia lat odkąd Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zaczęła obowiązywać – 17 października 1997 r. To wcale nie znaczy, że dwadzieścia lat to jest tak bardzo dużo, że trzeba ją zmienić, ale to jest na tyle dużo, że można pochylić się nad jej treścią. Zbierając nasze doświadczenie ustrojowe i doświadczenie tego, jak ta konstytucja działa w praktyce, zwłaszcza w momentach trudnych, kontrowersyjnych, spornych i czy stanowi ona dostateczną odpowiedź na problemy, które przed nami stoją. To jest na pewno taki czas, kiedy warto się nad tym pochylić. A warto się nad tym pochylić nie tylko w takim wąskim gremium polityczno-eksperckim, ale zapytać Polaków, czyli tych, którzy tworzą naszą wspólnotę polityczną państwa co oni o tym sądzą; jakie państwo chcą mieć; w jakim państwie chcą żyć – powiedział dr Krzysztof Szczucki.

Podczas sondażu IBRIS respondentów zapytano także m.in. o nadrzędność konstytucji wobec regulacji międzynarodowych i unijnych. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 48,6 proc. osób, przeciw było 30,2 proc. Pytania zawarte w badaniu IBRIS dotyczyły też kwestii wyboru sędziów czy odpowiedzialności majątkowej urzędników.

RIRM

drukuj