fot. PAP

Wieczorem ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich

Do 12 sierpnia o 302 komplety medali walczyć będzie prawie 10,5 tysiąca sportowców z 204 krajów, w tym 218-osobowa reprezentacja Polski.  Największą sportową imprezę świata w Londynie oficjalnie otworzy królowa Elżbieta II.

Wciąż nie wiadomo, kto będzie bohaterem kulminacyjnej części otwarcia, czyli zapalenia znicza. Sporą część trzygodzinnej uroczystości zajmie defilada sportowców. Chorążym polskiej ekipy będzie tenisistka Agnieszka Radwańska. To pierwszy w historii letnich igrzysk przypadek, by biało-czerwoną flagę niosła kobieta. Sportowe zmagania w Londynie zainaugurowały już w środę piłkarki nożne, w czwartek odbyły się pierwsze mecze futbolistów, a w piątek przed południem w eliminacjach rywalizować będą łucznicy, w tym Natalia Leśniak i Rafał Dobrowolski. Ta dwójka rozpocznie występy w Londynie reprezentantów Polski, których w igrzyskach w 22 z 26 dyscyplinach wystartuje 218. Najliczniejszą grupę w polskiej reprezentacji stanowią lekkoatleci – 60 zawodników, a potem wioślarze – 26 i pływacy – 18.

O to czy nasi sportowcy mają szanse spytaliśmy komentatora sportowego Krzysztofa Miklasa. Według niego powinniśmy poprawić najsłabsze osiągnięcia jakie zdarzyły się polskiej reprezentacji w Atenach i Pekinie. Szans jest sporo lecz tylko jedna w grze zespołowej siatkarzy. Oni są zdecydowanymi faworytami nawet do olimpijskiego złota tak jak było to w 1976 roku w Mont Realu. Poza tym mamy wiele szans wielu świetnych sportowców w dyscyplinach indywidualnych.

Audio MP3
Pobierz

O formę oraz przygotowanie zapytaliśmy również Ewę Mizdal sztangistkę i  złotą medalistkę Mistrzostw Europy. „Na początkach to nie było w sumie tak lekko. Długa droga zanim wdrożyłam się w ciężary. Mają one dla mnie duże znaczenie. Chciałbym się jak najlepiej zaprezentować dlatego, że jestem debiutantką w igrzyskach w ogóle. Chciałabym znaleźć się w ósemce i pobić rekordy życiowe.” – powiedziała Mizdal

Audio MP3
Pobierz

W dotychczasowych 19 olimpijskich startach (1924-2008) Polacy wywalczyli 261 medali, w tym 62 złote, 80 srebrnych i 119 brązowych. Przed czterema laty w Pekinie plonem występu było 10 medali (3-6-1). Sportowcy rywalizować będą na 34 obiektach. Główna arena to mogący pomieścić 80 tys. widzów Stadion Olimpijski. Na nim odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz startować będą lekkoatleci.

drukuj