(fot.PAP)

Igrzyska olimpijskie oficjalnie otwarte

 

Królowa Elżbieta II uroczyście otworzyła igrzyska olimpijskie w Londynie. Największa sportowa impreza na świecie potrwa do 12 sierpnia. W 302 konkurencjach wystartuje prawie 10,5 tysiąca sportowców z 204 krajów, w tym 218-osobowa reprezentacja Polski.

 

Igrzyska rozpoczęły się oficjalnie 18 minut po północy czasu miejscowego. Londyn jest pierwszym miastem na świecie, które po raz trzeci gości igrzyska.  Wielkim zaskoczeniem było jednak to, komu przypadł zaszczyt zapalenia znicza. Zamiast sławy sportu, dokonało tego siedmioro nastoletnich zawodników. Młodzi sportowcy, nominowani przez słynnych brytyjskich olimpijczyków, w oryginalny sposób zapalili znicz, przykładając na środku stadionu siedem pochodni. Nigdy wcześniej ten akt nie był wykonany grupowo.

Podczas  ceremonii otwarcia tenisistka Agnieszka Radwańska pełniła funkcję chorążego polskiej reprezentacji olimpijskiej. To pierwsza kobieta, która wystąpiła w tej roli na letniej olimpiadzie.

 

Sportowe zmagania rozpoczęły się już w środę. Zainaugurowały je piłkarki. W czwartek odbyły się pierwsze mecze futbolistów a w piątek przed południem w eliminacjach rywalizowali łucznicy, w tym Natalia Leśniak i Rafał Dobrowolski. Ta dwójka rozpoczęła występy w Londynie reprezentantów Polski. W sumie biało-czerwoni wystartują w 22 z 26 dyscyplin. Najliczniejszą grupę stanowią lekkoatleci – 60 zawodników, a potem wioślarze – 26 i pływacy – 18.

 

Dziś w Londynie sportowcy będą rywalizować o pierwszych dwanaście kompletów medali ollimpijskich. Walkę o miejsce na podium zapowiada m.in. florecistka AZS AWF Warszawa Sylwia Gruchała.

 

„Wszystko podporządkowałam igrzyskom. Czwartym w karierze i chyba ostatnim. Bardzo chciałabym wrócić z Londynu z medalem” – podkreśliła Gruchała, która już dwukrotnie stawała na olimpijskim podium – w Sydney w 2000 roku zdobyła srebro z drużyną, a cztery lata później w Atenach brąz indywidualnie.
W dotychczasowych 19 olimpijskich startach (1924-2008) Polacy wywalczyli 261 medali, w tym 62 złote, 80 srebrnych i 119 brązowych. Przed czterema laty w Pekinie plonem występu było 10 medali.

 

 

 

drukuj