Zapłonął znicz XIV paraolimpiady

Wczoraj w Londynie rozpoczęły się XIV igrzyska paraolimpijskie. Do rywalizacji w 20 dyscyplinach stanęło ponad 4 tysiące niepełnosprawnych sportowców z 166 krajów. W tym 101 Polaków.

 

Uroczystość otwarcia miała miejsce na Stadionie Olimpijskim. Po widowisku zatytułowanym „Oświecenie” nastąpiła defilada sportowców.

 

Chorążym polskiej ekipy została 46-letnia lekkoatletka Renata Chilewska. Zdobywczyni sześciu olimpijskich medali w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem oraz dyskiem.

 

Medale zostaną rozdane w 20 dyscyplinach. Polskę reprezentuje 101 sportowców w 11 dyscyplinach. Sportowcom towarzyszy 44 trenerów, lekarzy i fizjoterapeutów.

 

Tomasz Leżański, czterokrotny paraolimpijczyk, dwukrotny medalista paraolimpiad w łucznictwie powiedział, że przygotowania do tego wydarzenia wymagają od niepełnosprawnych takiego samego wysiłku i pracy jak u pełnosprawnych sportowców.

 

Trzeba ogromną ilość pracy treningu poświęcić dla swojej dyscypliny, aby w ogóle móc myśleć o tym, żeby zdobyć medal. To naprawdę już się niczym nie różni. Tak ciężko jest osiągnąć poziom mistrzowski. I to wymaga naprawdę dużo pracy, a niewątpliwie jest ciężej bo prześladują nas kłopoty codziennego życia, jakby chociaż komunikacja, dostanie się na trening, dostępność obiektów. I cała masa z tym związanych niedogodnień, które człowiek musi pokonywać a których człowiek pełnosprawny wcale nie zauważa – powiedział Tomasz Leżański.

 

Jednak jak powiedział Robert Szaj, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego polscy sportowcy mają szansę przynajmniej na 22 medale paraolimpijskie

 

Możemy się spodziewać wielu medali, ale ja nie chciałbym się licytować czy będzie to więcej medali niż na Igrzyskach. To gdzieś w naszych głowach jest takie liczenie i kalkulacje. Naszym celem jest uzyskanie 22 medali. Liczymy na to, że tyle tych medali uda nam się uzyskać. Moim marzeniem jest to, żeby powtórzyć sukces z Pekinu i zdobyć przynajmniej 5 złotych medali, a 30 medali w sumie – powiedział Robert Szaj.

 

Wypowiedź Tomasza Leżańskiego

Pobierz Pobierz

 

 

 

RIRM
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl