fot. PAP

Więcej żołnierzy NATO w Polsce?

Niewykluczone, że NATO zwiększy swoją obecność w Polsce. Najprawdopodobniej międzynarodowa jednostka w Szczecinie zostanie wzmocniona. Wstępną decyzję w tej sprawie mają podjąć szefowie Państw członkowskich NATO.

Obecnie w Szczecinie stacjonuje ponad dwustu żołnierzy głównie z Polski, Niemiec i Dani. Jednostkę tworzą również wojskowi z 13 państw m.in. USA, Czech, Chorwacji i Słowenii. Niemiecka Gazeta Der Spigel sugeruje, że NATO może podjąć decyzję o wzmocnieniu międzynarodowego korpusu w Szczecinie. Ma to związek z kryzysem na Ukrainie. Ministrowie obrony narodowej państw sojuszu północnoatlantyckiego poruszą ten temat podczas jutrzejszego spotkania.  Polska od początku kryzysu na Ukrainie domaga się wzmocnienia obecności NATO na jej terytorium.

Zaraz po zaostrzeniu sytuacji na Ukrainie w Polsce pojawiło się 12 amerykańskich samolotów F16. Razem z załogami i obsługą będą stacjonować najprawdopodobniej do końca 2014 roku. Swoje 4 samoloty przysłała również Francja. Kluczowy dla przyszłości NATO będzie wrześniowy szczyt w Newport w Walii. Będzie okazją do potwierdzenia przez państwa członkowskie swoich zobowiązań wobec sojuszu. Poruszony zostanie temat wzrostu wydatków na obronność, które w ostatnich latach były obniżane, a także kwestia zwiększenia obecność sił sojuszu w państwach Europy środkowo wschodniej w tym w Polsce. Członkowie NATO będą omawiać również sytuację na Ukrainie oraz w Afganistanie po wycofaniu wojsk zachodnich.

TV Trwam News

drukuj