Wiceszef MSWiA: W 2016 r. przywrócono 37 posterunków policji

W 2016 roku przywrócono 37 posterunków policji, a na ten rok zaplanowano reaktywowanie 33 kolejnych – poinformował w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Wiceszef MSWiA odpowiadał na pytania posłów PiS ws. przywracania posterunków policji zlikwidowanych za rządów koalicji PO-PSL.

Jak powiedział, od 2007 roku, w ciągu ośmiu lat, zlikwidowano ponad połowę z 817 posterunków.

„Przywracanie posterunków jest zjawiskiem oczekiwanym społecznie i pożądanym ze względów bezpieczeństwa. Ten proces będzie kontynuowany” – powiedział Zieliński.

Z przedstawionych przez wiceministra danych wynika, że w 2016 roku reaktywowano 37 policyjnych placówek, a na rok 2017 zaplanowano przywrócenie 33 kolejnych. Zieliński zastrzegł, że liczba ta może się zwiększyć.

Wiceminister powiedział, że na początku 2016 roku w całym kraju odbyły się liczne konsultacje społeczne, w których uczestniczyło w sumie 220 tys. obywateli. Dodał, że zgłoszono 176 lokalizacji, w których posterunki mają zostać przywrócone.

„Zakładamy, że proces ten będzie trwał do 2020 roku” – powiedział Zieliński.

Jak przypomniał, środki na reaktywowanie posterunków i budowę nowych są zapewnione w programie modernizacji czterech służb mundurowych podległych MSWiA. Gwarantuje on przekazanie w latach 2017-2020 ponad 9 mld zł na infrastrukturę, nowoczesny sprzęt i podwyżki dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych policji, PSP, SG i BOR.

PAP/RIRM

drukuj