P. Jaki: Więźniowie mają 2 mld złotych zadłużenia, z czego zdecydowana większość to są alimenty

Musimy z tym walczyć. […] Polska należy do państw, gdzie na przestępstwo niepłacenia alimentów wszyscy machają ręką. […] W związku z tym mamy jedną z najgorszych statystyk niealimentacji w całej UE” – powiedział Patryk Jaki. Wiceminister sprawiedliwości w programie „Gość poranka” w TVP Info odniósł się do zmian w sferze sądownictwa oraz wymiaru sprawiedliwości.

Komentując zmiany związane z uporządkowaniem przepisów w kwestii alimentów Patryk Jaki podkreślił, że resort sprawiedliwości doprecyzuje przepisy związane z pojęciem uporczywości w niepłaceniu świadczeń na dzieci.

– Do tej pory był bardzo duży bałagan w doktrynie i w przepisach, ale na szczęście robimy tu porządek, tzn. nowelizujemy kodeks karny w tym zakresie. To jest słynny już artykuł 209 mówiący o tej uporczywości. Do tej pory było tak, że jeżeli nie udowodniono uporczywości w niepłaceniu alimentów (i to jest przypadek słynnego lidera KOD) tzn., że wystarczy od czasu do czasu płacić jakąś część, to już nie ma przesłanki tej uporczywości – wskazywał Patryk Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości potwierdził informację o zlikwidowaniu więzienia przy ul. Rakowieckiej i utworzeniu w tym miejscu Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

– Jest przeniesiony areszt śledczy, ponieważ będzie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i więźniów politycznych PRL. Fantastyczne dzieło! Od lat mówiło się, że powinniśmy zrobić to w tym miejscu, bo to jest prawdziwa Golgota Polski. Mówi się, że nawet kilka tysięcy polskich bohaterów tam umarło. To jest miejsce, gdzie mamy cele, w których siedział m.in. Witold Pilecki, bohaterowie „Solidarności” – akcentował wiceminister.

Obecny rząd miał odwagę tego dokonać, gdyż pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest naszym obowiązkiem – zaznaczył polityk.

– Wiele lat mówiło się, że trzeba to zrobić, a nikt tego nie zrobił. Prezydent Komorowski przez całą swoją kadencję obiecywał, że trzeba to zrobić. Nikt nie miał odwagi tego zrobić, a my mamy, ponieważ uważamy, że przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest naszym obowiązkiem, szczególnie młodego pokolenia – zwrócił uwagę Patryk Jaki.

Wiceszef resortu sprawiedliwości podkreślił, że ministerstwo rozważa możliwość wprowadzenia prywatnych więzień.

– Właśnie wprowadziliśmy ustawę modernizacyjną, pierwszą po 1989 roku dla Służby Więziennej i analizujemy również możliwość wprowadzenia prywatnych więzień, aczkolwiek powiem, że na razie widzę więcej wad niż zalet. Gdy obserwowałem te więzienia w Stanach Zjednoczonych, to musimy pamiętać o tym, że dla nas najważniejszym wymiarem jest jednak zapewnienie bezpieczeństwa  – wskazywał wiceminister.

PiS został wybrany przez ludzi po to, aby m.in. dokonać głębokich zmian w sądownictwie. Wiele lat mówiło się o takiej konieczności, ale kończyło się tylko na deklaracjach – przypomniał Patryk Jaki.

– Ludzie wybrali nas m.in. po to, abyśmy zmienili wymiar sprawiedliwości. O tym, że trzeba zreformować sądownictwo, mówi się od lat. Tylko zawsze było tak, że wszystkie obszary państwa zostały w jakiś sposób ruszone po 1989 roku, a sądownictwo nie, bo nikt nie miał odwagi. My mamy odwagę, dlatego będzie gruntowna reforma sądownictwa. Będziemy walczyli z plagą przewlekłości. […] Nie jest żadną tajemnicą, że w polskim sądzie nawet w najprostszych sprawach można czekać 5 czy 7 lat na sprawiedliwość. To jest skandal. To osłabia polskie państwo. To nam wszystkim podmywa grunt – podsumował Patryk Jaki.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl