fot. pixabay.com

Wicepremier J. Kaczyński: Ci, którzy zostali skrzywdzeni podczas sprzedaży malin, otrzymają pomoc od państwa

Wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, poinformował o planowanej przez rząd pomocy dla producentów malin. W kontekście malin najbardziej ucierpieli plantatorzy z województwa lubelskiego. Problem dotyczy tam rolników z dwóch i pół tysiąca powiatów.

Miniony sezon nie był łaskawy dla polskich rolników. Wojna na Ukrainie pogłębiła kryzys zwłaszcza w sezonie na owoce miękkie. Z wyliczeń resortu rolnictwa wynika, że import mrożonych malin z Ukrainy wzrósł o 106 proc. rok do roku w okresie od stycznia do maja.

– Czy myślicie Państwo, że my o tym zapomnieliśmy? Nie. Ci, którzy zostali skrzywdzeni podczas sprzedaży, otrzymają pomoc od państwa – zapewniał podczas konwencji w Przysusze wicepremier Jarosław Kaczyński.

Rząd planuje pomoc dla producentów malin, bo to właśnie oni ponieśli największe straty. Ceny w skupach w tym sezonie nie przekraczały pięciu złotych, podczas gdy koszt produkcji wynosi minimum dziewięć złotych. Sytuację ma ustabilizować zakup przetwórni działającej w strukturach Krajowej Grupy Spożywczej.

– Jesteśmy na etapie rozmów z bardzo dużym zakładem, który będzie przetwarzał trzy tysiące ton owoców dziennie. Mam nadzieję, że kupimy go w najbliższych dniach i będziemy mieli właśnie polskie przetwórnie. Ponad trzy mld zł przeznaczyliśmy już w tej chwili na odbudowę polskiego przetwórstwa – mówił Robert Telus, minister rolnictwa.

Do tej pory rząd stworzył pomoc zbożową, nawozową i suszową. W kontekście malin najbardziej ucierpieli plantatorzy z województwa lubelskiego. Problem dotyczy tam rolników z dwóch i pół tysiąca powiatów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl