Wiceminister finansów: Po maju budżet zapewne nadal będzie miał nadwyżkę

Po maju budżet zapewne nadal będzie miał nadwyżkę, a deficyt pojawi się w drugiej połowie roku – mówi PAP wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. Spodziewamy się, że założona w budżecie ścieżka wpływów z VAT, czyli 166 mld zł w 2018 r., zostanie zrealizowana – zaznacza.

„W wykonaniu budżetu po maju zapewne nadal będziemy widzieli nadwyżkę budżetową, a deficyt pojawi się w drugiej połowie roku” – powiedział wiceminister finansów Tomasz Robaczyński, pytany o wykonanie budżetu po maju.

Zastrzegł jednak, że resort finansów nie dysponuje jeszcze ostatecznym szacunkiem. Po kwietniu tego roku budżet miał nadwyżkę w wysokości 9,3 mld zł.

Pytany o dochody z VAT poinformował, że już w kwietniu nastąpił ich wzrost w wielkości pozwalającej sfinansować mniejsze wpływy widoczne w poprzednich miesiącach tego roku.

„Dochody z VAT są wyższe niż w zeszłym roku i będą narastać. Spodziewamy się, że założona w budżecie ścieżka wpływów z VAT, czyli 166 mld zł w 2018 r. zostanie zrealizowana” – podkreślił Tomasz Robaczyński.

Jego zdaniem nie ma zagrożenia, że mimo słabszych wpływów z VAT na początku roku, tegorocznego planu nie uda się wykonać.

„Takiego zagrożenie nie ma. Poza tym bardzo dobrze realizowane są dochody z PIT i CIT, w związku z czym nie ma też zagrożenia, że w ogóle dochody państwa byłyby niższe od zakładanych” – zapewnił wiceszef resortu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl