fot. twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Wicemin. P. Wdówik: Program „Za życiem” jest zmieniany w dialogu ze środowiskiem rodziców i ekspertów

Wiceminister rodziny Paweł Wdówik wskazał, że rządowy program „Za życiem” jest zmieniany w dialogu ze środowiskiem rodziców i ekspertów. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnoprawnych odpowiadał na pytania posłów w Sejmie.

Program „Za życiem” został uruchomiony” w 2017 r. Jego celem było zapewnienie kompleksowego wsparcia zarówno dla rodzin, w których znajduje się niepełnosprawne dziecko lub dorosła osoba niepełnosprawna. To jednak przede wszystkim pomoc dla kobiet w ciąży zagrożonej niepełnosprawnością dziecka.

Paweł Wdówik mówił w Sejmie o tym, co udało się do tej pory zrobić.

– To przede wszystkim uruchomienie wczesnego wspomagania w taki sposób, że jest ono blisko rodziny. W 302 powiatach powstały wiodące ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze (WOKRO), które zapewniają właśnie pomoc i wsparcie w tym wczesnym wspomaganiu dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. To także pomoc dla kobiet w ciąży – zaznaczył wiceminister rodziny.

Po pierwszej edycji programu przeprowadzono audyt i wdrożono zmiany. W nowej edycji realizowane będą dodatkowe działania, m.in. przygotowujące młodzież z niepełnosprawnościami do wejścia na rynek pracy.

Rodzice wskazywali na konieczność uzupełnienia działań o sferę informacyjną i opiekę psychologiczną, co znajdzie się w kolejnej edycji. Zwiększono też sumę pieniędzy na opiekę nad kobietą w ciąży i nakłady na główne ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze.

Od 2023 r. nastąpi zmiana asystenta rodziny na doradcę rodziny. Na realizację programu „Za życiem” w latach 2022-2026 przeznaczono około 6 mld złotych.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj