PAP/Zofia Bichniewicz

Wicemin. A. Mularczyk: Pisma o stratach wojennych trafią w najbliższym tygodniu do najważniejszych unijnych urzędników

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Arkadiusz Mularczyk, poinformował, że w najbliższym tygodniu do najważniejszych urzędxników Unii Europejskiej trafią pisma o polskich stratach wojennych. Dokumenty mają otrzymać m.in. szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola i szef Rady Europejskiej, Charles Michael.

Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że jest to pierwszy etap działań, czyli poinformowanie urzędników UE o nierozstrzygniętym problemie odszkodowań wojennych dla Polski od Niemiec.

– Chcemy, żeby działania, które podejmujemy na arenie międzynarodowej stanowiły podstawę do otwartej, uczciwej debaty, do postawienia problemu braku sprawiedliwego pokoju po II wojnie światowej również na agendzie UE. Ten temat będzie podnoszony na najbliższych spotkaniach podczas komisji w Parlamencie Europejskim. Będziemy zabiegać o to, żeby także w Parlamencie Europejskim doszło do odpowiedniego wysłuchania – zaznaczył wiceminister.

Polityk przekazał też, że w najbliższych tygodniach szykuje się szeroka dystrybucja raportu o stratach wojennych do wszystkich parlamentarzystów w Parlamencie Europejskim.

13 czerwca w Atenach odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat reparacji wojennych z udziałem prawników z Grecji, Polski, Włoch i Serbii.

Ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi ponad 6 bilionów 220 mld zł. Raport w tej sprawie przedstawiono 1 września 2022 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl