[TYLKO U NAS] A. Mularczyk: Temat reparacji wojennych jest obecny w relacjach polsko-niemieckich, jest podnoszony podczas rozmów międzynarodowych

Temat reparacji wojennych jest obecny w relacjach polsko-niemieckich, jest podnoszony podczas rozmów międzynarodowych. Podczas każdego przyjazdu przedstawicieli rządu Niemiec ta sprawa jest podnoszona. Oczywiście, dzisiaj widzimy, że stanowisko Niemiec jest na „nie”, natomiast ten temat nigdy wcześniej nie był podnoszony na arenie międzynarodowej – mówił poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji, w rozmowie z reporterem Telewizji Trwam.

Poseł Arkadiusz Mularczyk powiedział, że obecnie stanowisko Niemiec w sprawie reparacji wojennych i rekompensaty za straty wojenne dla państwa polskiego jest negatywne, ale wynika to z faktu, iż temat ten był przez lata zapomniany.

– Temat reparacji wojennych jest obecny w relacjach polsko-niemieckich, jest podnoszony podczas rozmów międzynarodowych. Podczas każdego przyjazdu przedstawicieli rządu Niemiec ta sprawa jest podnoszona. Oczywiście, dzisiaj widzimy, że stanowisko Niemiec jest na „nie”, natomiast ten temat nigdy wcześniej nie był podnoszony na arenie międzynarodowej – zaznaczył parlamentarzysta.

Jak poinformował przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji, od prawie dwóch lat zespół ten pracuje nad raportem dotyczącym strat wojennych Rzeczpospolitej i jest on prawie gotowy. Kluczowa w tej sprawie będzie dyskusja z niemieckim rządem i zaprezentowanie oszacowanych strat wojennych.

– Musimy na tę sprawę patrzeć jak na pewien dłuższy proces. Proces przełamywania świadomości międzynarodowej, przekonywania, że sprawa jest niezałatwiona przez Niemcy po II wojnie światowej i to się musi toczyć. (…) Ważna jest ta dyskusja, ważna jest ta debata międzynarodowa i podnoszenie tej sprawy na arenie międzynarodowej, pokazywanie różnych aspektów strat wojennych w państwie polskim – podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

– Kluczowe będzie otwarcie rozmów z rządem Niemiec i przede wszystkim położenie raportu o stratach wojennych na stół polsko-niemiecki. Jest to temat ważny, który przez lata był po prostu zapomniany, schowany gdzieś głęboko w szufladach. Dzisiaj ten temat podnosimy i upominamy się o sprawiedliwość, o tę sprawę, która nie została przez 80 lat uregulowana – dodał.

RIRM

drukuj