WHO wzywa do solidarności ws. epidemii Ebola

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do solidarności międzynarodowej wobec państw dotkniętych epidemią Ebola. W wydanym przez siebie komunikacie organizacja podkreśla, że epidemia wirusa to sytuacja wyjątkowa o zasięgu międzynarodowym, wymagająca użycia nadzwyczajnych środków.

Światowa Organizacja Zdrowia określiła epidemię wirusa Ebola w Afryce Zachodniej jako sytuację nadzwyczajną dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Uznała jednocześnie, że nie ma potrzeby wprowadzania powszechnego zakazu podróży międzynarodowych czy handlu w związku z epidemią. Zaleciła jednak, aby kraje przygotowały się na wykrywanie i postępowanie w przypadku zachorowań, a także ułatwiły procedury ewakuacji swoich obywateli – zwłaszcza personelu medycznego, który w sposób szczególny narażony jest na zakażenie.

Podczas konferencji w Genewie, Margaret Chan (szefowa organizacji) podkreśliła, że komunikat ten stanowi wyraźne wezwanie do solidarności międzynarodowej. Zwróciła zarazem uwagę, że choć w wielu krajach prawdopodobnie nie będzie ani jednego przypadku zachorowania, to państwa zmagające się z epidemią nie mogą zostać pozostawione same sobie. Potrzebne jest im jak najszybsze wsparcie.

Oświadczenie o sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym uczula świat na potrzebę dużej czujności wobec ewentualnych przypadków zachorowania. Nie oznacza to jednak, że ​​wszystkie kraje czy też większość spotkają się z przypadkiem wirusa Ebola. Tylko niewielka część kontynentu afrykańskiego jest obecnie ograniczona. Wnioski komisji w tej sprawie, a także moje decyzje są jasne. Wzywam wszystkich do solidarności międzynarodowej wobec krajów dotkniętych epidemią. Te bowiem nie mają możliwości poradzenia sobie samodzielnie z wirusem na taką skalę i o takiej złożoności – powiedziała Margaret Chan.

Epidemia wirusa Ebola rozpoczęła się w marcu w Gwinei i rozprzestrzeniła się do Sierra Leone i Liberii. Przypadki zachorowań odnotowano także w Nigerii. Według Światowej Organizacji Zdrowia, epidemia Ebola – największa i najdłuższa w historii – jest niepokojąca wystarczająco, aby zakwalifikować ją jako sytuację nadzwyczajną na skalę międzynarodową. Od początku roku Ebola spowodowała śmierć prawie 1000 ludzi. Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną – a w ostatnim stadium choroby: wymioty i biegunkę – przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego.

 

TV Trwam News

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl