Ekspansja eboli w Liberii w postępie geometrycznym

Liczba przypadków zachorowań na ebolę wzrasta w Liberii w postępie geometrycznym – ostrzegła w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według niej w ciągu najbliższych trzech tygodni wirusem zarazi się w tym kraju wiele tysięcy ludzi. 

„Wirus ebola w Liberii już teraz rozprzestrzenia się błyskawicznie, a liczba nowych przypadków rośnie w postępie geometrycznym” – podkreśliła WHO w oświadczeniu. Konwencjonalne metody kontroli zachorowań w tym kraju „nie przynoszą oczekiwanego skutku” – dodano w komunikacie.

Jako szczególnie groźny potencjalny rozsadnik choroby WHO wskazała taksówki, te zwyczajne i te motocyklowe.

Organizacja zaapelowała do państw o trzy-, a nawet czterokrotne zwiększenie nakładów na rzecz walki z ebolą w Liberii i innych państwach Afryki Zachodniej.

W samej Liberii na ebolę zachorowało dotąd 1871 osób, z czego 1089 zmarło; to najwyższy bilans spośród wszystkich krajów dotkniętych obecną epidemią – wynika z najnowszych, piątkowych danych WHO.

Łącznie w Gwinei, Liberii i Sierra Leone odnotowano 3944 przypadki, z czego 2097 zakończyło się zgonem chorego. Kolejne 18 zachorowań i siedem przypadków śmiertelnych miało miejsce w Nigerii, jedna osoba zachorowała w Senegalu.

W czternastu na 15 hrabstw Liberii udokumentowano przypadki zachorowań na ebolę; każde nowe centrum medyczne wyspecjalizowane w leczeniu wirusa zaraz po otwarciu przeżywa oblężenie pacjentów, co „wskazuje na ogromną, a wcześniej niedostrzeganą liczbę przypadków”.

Chorych przybywa znacznie szybciej, niż jesteśmy w stanie leczyć w naszych ośrodkach. Spodziewamy się wielu tysięcy nowych zachorowań w ciągu najbliższych trzech tygodni – podkreśliła WHO.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl