fot. PAP

Wernisaż wystawy „Terra fidei”

„Terra fidei” – to tytuł wystawy fotografii o Ziemi Świętej, która zostanie otwarta w Płońsku. Prezentowana wystawa ma w Roku Wiary i przed Wielkanocą stanowić swego rodzaju rekolekcje, dzięki którym będzie można lepiej poznać Ziemię Jezusa. Autorem wystawy jest ks. Krzysztof Jończyk.

Wystawa „Terra Fidei” zostanie otwarta 23 marca o godz. 16. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Północnej 15 B w Płońsku. Będzie czynna do 31 sierpnia br.

Fotografie z Ziemi Świętej powstały w trakcie dwóch pielgrzymek: w roku 2008 oraz 2012.

Jak mówi autor wystawy ks. Krzysztof Jończyk, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, zdjęcia są subiektywnym zapisem osobistego spojrzenia na miejsca i ludzi, na klimat, przyrodę i ducha Ojczyzny Jezusa.

To pewna próba interpretacji, odczytania Pisma Świętego w miejscu gdzie ono powstawało, w przestrzeni, gdzie była głoszona Ewangelia. Jest to też próba zrozumienia żyjących tam ludzi, dostrzeżenia tygla kulturowo-religijnego – dodał ks. Jończyk.

Ponadto wikariusz zwrócił uwagę, że ta wystawa to jakby rekolekcje wygłoszone obrazem.

 – W Roku Wiary, tuż przed Wielkanocą,  ta wystawa to jakby trochę inne rekolekcje,  opowiedziane obiektywem fotograficznym. Fotografując Ziemię Świętą chciałem w niej uchwycić ów `genius loci`, tę niezwykłość, niesamowitość ziemi, która nosiła Zbawiciela i słuchała Jego słów, która była świadkiem wydarzeń, jakie zmieniły losy świata – powiedział ks. Krzysztof Jończyk.

RIRM/ Diecezja Płocka 

drukuj