fot. PAP/EPA

Wenezuela: kandydatka opozycji bez prawa startu w wyborach prezydenckich

Stany Zjednoczone, Unia Europejska i niektóre rządy Ameryki Łacińskiej wyraziły głębokie zaniepokojenie decyzją rządu wenezuelskiego dyktatora Nicolasa Maduro, który postanowił nie dopuścić do startu wspólnej kandydatki opozycji, Marii Coriny Machado, w wyborach prezydenckich. Wenezuelski Trybunał Sprawiedliwości zatwierdził w poniedziałek decyzję Nicolasa Maduro o pozbawieniu kandydatki opozycji prawa do startu w wyborach.

Nota Departamentu Stanu USA przypomina, że Maria Corina Machado uzyskała w prawyborach z 22 października ubiegłego roku 92 procent głosów i zapowiada podjęcie „odpowiednich środków”, jeśli Nicolas Maduro, wenezuelski dyktator nie wypełni porozumienia osiągniętego wcześniej z opozycją w sprawie wyborów prezydenckich w 2024 roku.

Rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA, Vedant Patel, oświadczył: „Nalegamy na prezydenta Nicolasa Maduro i jego przedstawicieli, aby dotrzymali swych zobowiązań podjętych w rozmowach z opozycją”.

„Rząd amerykański podejmie odpowiednie środki, jeśli prezydent Maduro i jego przedstawiciele nie dotrzymają zobowiązań dotyczących wyborów wyznaczonych na 2024 rok” – dodał.

Przypomniał jednocześnie, iż kandydatka opozycji w wyborach prezydenckich uzyskała w prawyborach z 22 października ubiegłego roku 92 procentowe poparcie.

Unia Europejska w wydanym w poniedziałek oświadczeniu również wyraziła głębokie zaniepokojenie z powodu działań wenezuelskiego rządu, mających na celu uniemożliwienie kandydatce wenezuelskiej opozycji ubiegania się o najwyższe stanowisko w kraju i zażądała „pełnego wdrożenia porozumień z Barbadosu w sprawie wenezuelskich wyborów prezydenckich”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl