fot. PAP/EPA

Ukraina: Prezydent elekt oskarża CKW o opóźnianie ogłoszenia wyników wyborów

Ukraiński prezydent elekt Wołodymyr Zełenski oskarżył w czwartek Centralną Komisję Wyborczą (CKW) o opóźnianie ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, by – jak oświadczył – pozbawić go możliwości rozwiązania parlamentu.

„CKW opóźnia oficjalne ogłoszenie wyników wyborów. Dlaczego? Żeby Rada Najwyższa (parlament) mogła przedłużać wyznaczenie daty inauguracji. By inauguracja odbyła się po 27 maja. Dlaczego? By prezydent Zełenski nie miał nawet możliwości pomyśleć o rozwiązaniu Rady Najwyższej” – ogłosił w nagraniu wideo w sieciach społecznościowych.

Była to pierwsza wypowiedź Wołodymyra Zełenskiego od niedzieli, kiedy zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich, pokonując urzędującego szefa państwa Petra Poroszenkę. Wołodymyra Zełenskiego poparło ponad 73 procent głosujących.

CKW, która we wtorek ogłosiła wstępne wyniki wyborów na podstawie protokołów elektronicznych, wciąż podlicza oryginalne protokoły, które sporządzone są na papierze i opatrzone pieczątkami okręgowych komisji wyborczych. Na ogłoszenie oficjalnych wyników głosowania CKW ma czas do 4 maja.

PAP/RIRM

drukuj