PiS składa do prezydenta memorandum

Prawo i Sprawiedliwość złożyło do prezydenta memorandum na temat polskiej polityki wschodniej, w szczególności wobec Ukrainy. Dokument nie został jednak jeszcze upowszechniony.

Jak mówi prezes partii Jarosław Kaczyński „Nie byłoby rzeczą grzeczną go w tej chwili upowszechniać, bo nie mamy pewności, czy dokument dotarł już na biurko prezydenta”. Dodał, że w swoim czasie zostanie on udostępniony do wiadomości publicznej.

Odnosząc się do wydarzeń, jakie miały miejsce minionej nocy na Ukrainie, Jarosław Kaczyński podkreślał, że wobec użycia siły trzeba zastosować sankcje personalne.

– Jeśli chodzi o sytuację (która nie została niestety opisana w memoriale, bo memoriał pisany był przed ostatnimi wydarzeniami), to tutaj szczególnie ważne jest podkreślenie tego, co już mówiliśmy. Ale chciałem to podkreślić jeszcze raz – wobec zastosowania siły, trzeba zastosować sankcje: sankcje personalne – chcę to bardzo mocno podkreślić – jak na Białorusi. Chodzi o sankcje personalne ze strony UE wobec tych, którzy zastosowali siłę. Polega ona na zamrożeniu kont, zakazach wjazdu – krótko mówiąc takie jakie są wykonalne, realne, bo to ma znaczną siłę oddziaływania i można przyjąć, że będzie wzięte pod uwagę. To jest apel do UE, ale to jest przede wszystkim apel do naszych władz, żeby tę sprawę podjęły – powiedział prezes PiS.

Polskie MSZ wyraziło głębokie zaniepokojenie wydarzeniami ostatniej nocy w Kijowie. Jednak Jarosław Kaczyński mówi, że obok słów ubolewania w gruncie rzeczy nic konkretnego nie ma. Poza tym dokument jest podpisany jedynie przez rzecznika resortu spraw zagranicznych.

Szef PiS-u odniósł się również do zbliżającego się 13 grudnia, czyli w najbliższy piątek, III Marszu Wolności, Niepodległości i Solidarności.

– Tegoroczny marsz będzie też marszem solidarności z Ukrainą – to chciałbym bardzo mocno podkreślić. Wobec rozwoju sytuacji na Ukrainie, to będzie marsz solidarności z naszym bratnim narodem; narodem, który w sposób naprawdę bardzo zdeterminowany domaga się marszu swojego państwa na zachód i który potrzebuje naszego poparcia – poparcia ze strony Polski – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

RIRM 

drukuj