W Wenezueli przed Wielkanocą brakuje hostii; 250 tys. wyśle Kolumbia

Na święta Wielkanocy Kościół katolicki w Kolumbii podarował 250 tys. hostii Kościołowi w ogarniętej poważnym kryzysem Wenezueli – informuje w piątek agencja AFP. W kraju tym brakuje mąki – produktu, koniecznego do wyrobu hostii; mąka jest racjonowana.

„Ważne jest, by odpowiedzieć na problemy doskwierające wierze w czasie trwającego za granicą kryzysu” – brzmi komunikat diecezji Cucuty, miasta w północno-wschodniej Kolumbii, w pobliżu granicy z Wenezuelą.

250 tys. hostii przekazał księżom z Wenezueli biskup Cucuty Victor Manuel Ochoa. Do ich przekazania doszło na moście Simona Bolivara łączącego oba kraje.

Wenezuela pogrążona jest w kryzysie gospodarczym i społecznym od ponad czterech lat; zmaga się z recesją i trzycyfrową inflacją, niedoborami żywności i leków. Opozycja oskarża prezydenta Nicolasa Maduro, który sprawuje najwyższy urząd w państwie od śmierci Hugona Chaveza w 2013 roku, o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej i o autorytarne zapędy.

W kraju brakuje wielu artykułów żywnościowych i leków. Według oficjalnych danych z powodu kryzysu z kraju wyjechały setki tysięcy Wenezuelczyków, w tym blisko pół miliona osób – do Kolumbii. Szacuje się, że w tym roku liczba ta się podwoi.

PAP/RIRM

drukuj