By CrazyPhunk - Own work based on: Visegrad group countries.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2116089

Węgry: Tablica upamiętniająca powstanie Grupy Wyszehradzkiej w Wyszehradzie

Tablicę pamiątkową w językach polskim, słowackim i czeskim odsłonięto w poniedziałek w Wyszehradzie z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej. W uroczystości uczestniczyli ambasadorowie krajów V4, w tym reprezentujący Polskę Jerzy Snopek.

Nowa tablica zawisła obok dotychczasowej w języku węgierskim, przy wejściu do zamku w Wyszhradzie. Informuje ona, że 15 lutego 1991 r. przywódcy Polski, Węgier i Czechosłowacji podpisali tu porozumienie wyszehradzkie o wzajemnej współpracy, a inicjatorem tego spotkania był ówczesny premier Węgier József Antall.

„Ostatnie 30 lat dowiodło ogromnego znaczenia współpracy środkowoeuropejskiej, a my, mieszkańcy Wyszehradu odczuwamy dumę za każdym razem, gdy w polityce międzynarodowej z udziałem V4 słyszymy w nazwie organizacji nazwę miasta, w którym ona powstała i które jest także jej domem” – zaznaczył w swym przemówieniu burmistrz Wyszehradu Denes Eoery.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się w kameralnym gronie z powodu pandemii koronawirusa.

„To pamiętne wydarzenie, więc chcieliśmy chociaż symbolicznie uczcić tę rocznicę” – powiedział ambasador Jerzy Snopek.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to ówcześni prezydenci Polski – Lech Wałęsa i Czechosłowacji – Václav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację, określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE. Polska od 1 lipca 2020 roku sprawuje prezydencję w Grupie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl