fot. PAP/EPA

Węgry: Poważne szkody spowodowane przez wichury

Poważne szkody spowodowały na Węgrzech niedzielne wichury. Złamane konary i przewrócone drzewa uszkadzały budynki i przewody elektryczne – poinformował w poniedziałek rzecznik Krajowego Urzędu Ochrony przed Katastrofami (OKF).

W dwóch przypadkach zwalone na samochody drzewa spowodowały obrażenia u siedzących wewnątrz osób – powiedział rzecznik Marton Hajdu. Nie podano, ile osób zostało rannych.

Z powodu wichru o prędkości dochodzącej do 100 km/h do OKF zgłoszono ponad 2000 szkód, w tym 140 uszkodzeń budynków, głównie konstrukcji dachów. W wielu miejscach doszło też do przerw w dostawie prądu.

Marton Hajdu powiedział, że do poniedziałku rano udało się już naprawić większość uszkodzeń, ale straż pożarna wciąż pracuje nad ich usunięciem w Budapeszcie oraz w komitatach (województwach) peszteńskim i Bacs-Kiskun na południu Węgier.

Przywrócono również na wszystkich liniach kolejowych ruch pociągów zgodnie z rozkładem. Wcześniej przewrócone na tory i linie trakcyjne drzewa spowodowały w wielu miejscach zakłócenia w ruchu na kolei. Doszło m.in. do kilkugodzinnych opóźnień w kursowaniu pociągów międzynarodowych do Austrii i Słowacji.

Według służb meteorologicznych w poniedziałek nadal może wiać wiatr do 60-75 km/h. Z tego powodu alert pierwszego stopnia obowiązuje w pięciu komitatach i w Budapeszcie.

PAP/RIRM

drukuj