Premier B. Szydło: Po wichurach służby po raz kolejny pokazały, że Polacy mogą na nie liczyć

Sytuacja po wichurach jest opanowana i pod kontrolą – poinformowała premier Beata Szydło. Dziękowała strażakom za interwencje. Złożyła też kondolencje rodzinom dwóch ofiar wichur.

Wcześniej premier Beata Szydło uczestniczyła w odprawie wojewodów i komendantów wojewódzkich PSP z terenów szczególnie dotkniętych po przejściu gwałtownych zjawisk pogodowych.

W ich wyniku – jak poinformowała premier RP w siedmiu województwach zniszczone zostały budynki, infrastruktura, połamane drzewa i linie energetyczne.

Otrzymaliśmy rano od siedmiu wojewodów i komendantów wojewódzkich, raporty, meldunki o sytuacji w poszczególnych województwach. Z tych raportów wynika, że sytuacja jest opanowana, jest pod kontrolą. W części województw następuje już usuwanie skutków wichur, a w części – trwają prace zabezpieczające, spowodowane tym, że sytuacja pogodowa nie jest jeszcze ustabilizowana. W większości ta stabilizacja już następuje – mówiła szefowa rządu.

Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że zagrożenie w tym regionie wciąż jest realne; w razie potrzeby pomocy udzieli wojsko. Minister poinformował także o postępach w usuwaniu skutków wichur.

Szkody energetyczne są usuwane sukcesywnie, wszystkie drogi, szlaki komunikacyjne są przejezdne. Państwo wojewodowie są na miejscu, spotykając się z samorządami, odbywają się spotkania powiatowych zespołów zarządzania kryzysowego tam gdzie jest to konieczne. Podczas dzisiejszej odprawy podkreślałem, że oczekuje od państwa wojewodów nadzoru nad samorządami, aby zaangażowały się one w świadczenie pomocy poszkodowanym – podkreślał minister Mariusz Błaszczak.

Wcześniej Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że bez prądu pozostaje 26 tys. osób. Najwięcej na Dolnym Śląsku prawie 5,5 tys., i w Małopolsce – 3,5 tys.

W wyniku wichury, która przeszła w weekend nad Polską, w całym kraju strażacy w niedzielę interweniowali blisko 8 tys. razy. Uszkodzonych zostało 1117 budynków, w tym blisko 900 mieszkalnych. Ponad 400 budynków zostało podtopionych.

Na dziś IMGW wydał ostrzeżenia 1-go stopnia o silnym wietrze dla ośmiu województw.

RIRM

drukuj