Węgry: Msza św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w Bazylice św. Stefana

Uroczysta Msza św. w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie upamiętniła w sobotę 1050. rocznicę Chrztu Polski. Po nabożeństwie zebrani wysłuchali koncertu polskich utworów w wykonaniu gości z Polski, w tym sopranistki Elżbiety Towarnickiej.

Podczas Eucharystii, która została odprawiona w języku polskim i węgierskim, ksiądz biskup Gyoergy Snell przypomniał początki chrześcijaństwa w Polsce i podkreślił, że naród i Kościół w naszym kraju nigdy nie odwróciły się od siebie. Zaakcentował też, jak wielkim wydarzeniem była pierwsza wizyta w Polsce papieża Jana Pawła II, podczas której wypowiedział on słowa „Nie lękajcie się!”.

Wśród zebranych był ambasador Polski na Węgrzech Roman Kowalski, przedstawiciele węgierskiego parlamentu i władz, licznie zgromadzeni Polacy mieszkający na Węgrzech, a także młodzież z katolickiej szkoły im. św. Benedykta w Budapeszcie i polscy turyści.

Elementem obchodów był w środę 23. już wykład w ramach trwającego od 2014 r. cyklu „Lekcje historii o wolności” – „Chrzest Polski a mityczne początki państwa polskiego” – z udziałem rektora Katolickiego Uniwersytetu im. Petera Pazmanya, Anzelma Szabolcsa Szuromiego oraz historyka na Uniwersytecie Loranda Eoetvoesa w Budapeszcie Laszlo Tapolcaiego. Dyskusję poprzedziła projekcja „Animowanej historii Polski” Tomasza Bagińskiego.

Podczas sobotniej Mszy św. młodzież ze szkoły im. św. Benedykta rozwinęła transparent informujący o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

PAP/RIRM

drukuj