fot. Paweł Palembas

Węgry: Msza św. w Kościele Polskim w rocznicę konsekracji i Bitwy Warszawskiej

Uroczystą Mszą świętą uczciła w niedzielę Polska Parafia Personalna i Polonia węgierska 90. rocznicę konsekracji Kościoła Polskiego w Budapeszcie oraz 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wykład poświęcony bitwie wygłosił następnie historyk Endre Laszlo Varga.

Kościół Polski został zbudowany w latach 20. XX w. w dzielnicy Koebanya (węg. kamieniołom) na obrzeżach Budapesztu, gdzie w kamieniołomach, cegielni i innych zakładach pracowało wielu polskich robotników.

Został konsekrowany 17 sierpnia 1930 r. przez prymasa Polski księdza kardynała Augusta Hlonda. Fakt ten upamiętnia znajdująca się w kościele tablica, przypominająca, że odbyło się to w 10. rocznicę „Cudu nad Wisłą, tj. mężnej obrony Polski i całego chrześcijaństwa wobec nawały bolszewickiej”.

„W związku z tym, że jest stulecie Cudu nad Wisłą, chcieliśmy wspomnieć ten fakt” – powiedziała przewodnicząca Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Monika Molnar, podkreślając, że jednocześnie była to Msza św. za Ojczyznę.

„Można powiedzieć, że obchodzimy tę rocznicę dwutorowo” – podkreśliła.

Mszę św. odprawił były duszpasterz polskich imigrantów na Węgrzech ks. Maciej Józefowicz, który nawiązał w kazaniu do konsekracji kościoła i Bitwy Warszawskiej.

Po Mszy św. w Domu Polskim przy kościele wykład poświęcony węgierskiej pomocy wojskowej przed Bitwą Warszawską wygłosił zaś badający tę tematykę historyk Endre Laszlo Varga. Węgrzy tuż przed Bitwą dostarczyli Polsce duży transport amunicji i sprzętu wojskowego, takiego jak kuchnie czy piece polowe do pieczenia chleba.

Monika Molnar podkreśliła, że gdy kościół powstawał, pełnił rolę „oazy duchowo-patriotycznej” dla Polaków, którzy często nie znali języka węgierskiego.

„W tej chwili jest to jedyny kościół polski na Węgrzech” – zaznaczyła.

„Dla nas jako Polaków i dla mnie jako Polki obchodzenie świąt w Kościele Polskim ma głęboki wymiar. Mam świadomość, że tu kiedyś się modlili moi przodkowie, a teraz jesteśmy tutaj my – emigracja dwujęzyczna, emigracja z wyboru, a tamci ludzie byli zmuszeni do wjazdu z kraju sytuacją socjalno–bytową. Pamiętajmy o tych ludziach, bo nie było im łatwo” – powiedziała.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl