fot. PAP

We wtorek posiedzenie PKW

We wtorek, 9 grudnia, zbierze się Państwowa Komisja Wyborcza; na pierwszym posiedzeniu w nowym składzie Komisja ma wybrać przewodniczącego i jego zastępców oraz m.in. zająć się tematem wyborów uzupełniających do Senatu – powiedziała p.o. szef KBW Beata Tokaj.

Według Tokaj, PKW zbierze się we wtorek o godz. 12.00. Najpierw – dodała – Komisja musi się ukonstytuować, wybrać przewodniczącego i zastępców. Omawiane będą także sprawy dotyczące Krajowego Biura Wyborczego. Wśród tematów, którymi się zajmie PKW, są również wybory uzupełniające do Senatu, które będą musiały się odbyć w okręgu katowickim, ponieważ z końcem października wygasł mandat senatorski b. wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, która została komisarzem UE.

W czwartek prezydent Bronisław Komorowski na wniosek prezesów TK, SN i NSA uzupełnił skład PKW. Powołani zostali: sędziowie Sądu Najwyższego – Wiesław Błuś i Krzysztof Strzelczyk; sędziowie Trybunału Konstytucyjnego – Zbigniew Cieślak, Wojciech Hermeliński oraz Janusz Niemcewicz (sędzia w stanie spoczynku, był w poprzednim składzie PKW); sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego – Arkadiusz Despot-Mładanowicz, Wojciech Kręcisz oraz Sylwester Marciniak.

Akt powołania w skład Komisji otrzymał także w czwartek Wiesław Kozielewicz, który został powołany 21 listopada. Kozielewicz zastąpił sędziego Stanisława Kosmala, który odszedł z PKW z powodu ukończenia 70 lat.

PAP

drukuj