fot. pixabay.com

We Wrocławiu rozpoczęła się kampania zachęcająca mieszkańców do tworzenia rodzin zastępczych

Miasto rozpoczęło kampanię zachęcającą wrocławian do tworzenia rodzin zastępczych dla dzieci, które mieszkają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. We Wrocławiu na nowy dom czeka w tej chwili 400 dzieci.

Wrocławski magistrat poinformował w poniedziałek, że w mieście ponad 800 dzieci przebywa w różnego typu rodzinach zastępczych, jednak w 37 placówkach nadal na rodziny czeka 400 dzieci, w tym 131 poniżej 10. roku życia.

„Dlatego szukamy i intensyfikujemy działania w poszukiwaniu kandydatów na rodziców zastępczych. Mamy ponad 620 rodzin zastępczych. Idealnie by było, gdyby w milionowym mieście znalazło się dwa razy więcej takich rodzin” – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Dzieci, które są pod opieką rodzin i placówek najczęściej nie mają uregulowanej sytuacji prawnej i nie mogą być adoptowane. Zwykle ich rodzice biologiczni żyją, jednak z różnych powodów nie mogą się nimi zająć.

W ramach kampanii „Jesteś, więc jestem” w przestrzeni publicznej pojawią się materiały informacyjne zachęcające mieszkańców do tego, by stali się rodzinami zastępczymi. Dla zainteresowanych odbędą się także spotkania z rodzicami zastępczymi, dyżury oraz szkolenia.

Jak podkreślają inicjatorzy kampanii, aby zostać rodziną zastępczą, trzeba się do tej roli przygotować i uzyskać odpowiednie kwalifikacje.

„Jeżeli ktoś zdecyduje się na zostanie rodzicem zastępczym i chciałby świadomie podjąć decyzję, zapraszamy go na szkolenie. Udział w szkoleniu dla kandydatów na opiekunów zastępczych stanowi wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju możliwość przygotowania się i swojej rodziny do tej funkcji oraz uświadomienia sobie rzeczywistych motywów podejmowanej decyzji. Takie szkolenie trwa ok. 3 miesięcy” – wyjaśniła Monika Jopek, kierownik Zespołu Realizatora Zadań Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej.

Rodziny z dziećmi oraz pełnoletni wychowankowie mogą liczyć na wsparcie MOPS, w zakresie m.in. pomocy psychologicznej, pomocy prawnej czy wsparcia koordynatora.

Z różnych form pomocy korzysta obecnie niemal 300 pełnoletnich wychowanków, prawie połowa z nich pozostając nadal w rodzinach zastępczych.

„Mamy mieszkania wspomagające i usamodzielniające, które przygotowują młodzież do dorosłego życia. Oprócz możliwości samodzielnego mieszkania proponujemy wsparcie, które ułatwi wejście w dorosłe, samodzielne życie” – mówiła Anna Józefiak-Materna, dyrektor MOPS we Wrocławiu.

W 2020 roku na szkolenie dla rodzin zastępczych zgłosiły się 53 osoby. Ostatecznie wnioski złożyło 48 osób. Z tej grupy 13 osób zostało zakwalifikowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej, a dwie do pełnienia funkcji rodziny specjalistycznej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl