PAP/EPA

We Włoszech od piątku obowiązywać będzie przepustka covidova

Włochy przywracają obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Od jutra z obiektów kulturalnych, sportowych, kawiarni i restauracji będą mogły skorzystać tylko osoby posiadające Zieloną Kartę. Wymóg dotyczy także turystów.

Włochy to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków – także wśród Polaków. Jednak od jutra zarówno mieszkańców, jak i turystów czekają utrudnienia. By wejść na przykład do muzeum, kina czy teatru potrzebna będzie Zielona Karta, czyli przepustka covidowa. By skorzystać z danej usługi, należy być zaszczepionym lub mieć zaświadczenie o przebyciu choroby. Honorowany będzie także negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany na dwa dni przed wizytą w danym obiekcie.

– Z pewnością nastąpił wzrost zapisów na szczepienie, a tym samym zaszczepionych osób. Odnotowaliśmy wzrost szczególnie po informacji, że przepustka covidowa wejdzie w życie – wyjaśnił Paolo Parente, lekarz.

Wymóg przepustki covidowej będzie dotyczyć także barów, kawiarni i restauracji, jednak tylko wtedy, gdy klient będzie chciał usiąść w środku. Zewnętrzne stoliki, w tak zwanych ogródkach restauracyjnych, będą wolne od restrykcji. Za brak Zielonej Karty w wyznaczonych miejscach będzie grozić kara: 400 euro grzywny lub zamknięcie lokalu usługowego od jednego do dziesięciu dni.

– Dla nas ważne jest, aby ludzie się szczepili. Jeśli ta przepustka może przekonać kilka osób do szczepienia – które wcześniej nie były zdecydowane, a jednocześnie nie były jej przeciwne – to dlaczego nie? – stwierdziła Maurizia d’Amore, kierownik punktu szczepień.

Wymóg Zielonej Karty nie obowiązuje osób poniżej 12. roku życia. Według sondaży obecnie 2/3 Włochów popiera wprowadzenie specjalnej przepustki pozwalającej na normalne funkcjonowanie w miejscach publicznych.

– Jeśli szczepionka może nas wyciągnąć z epidemii, to jest mile widziana! Dlaczego się temu sprzeciwiać? Moim zdaniem to nie ma sensu – powiedział Francesco Piddeci, mieszkaniec Rzymu.

– Uważam, że jest to jedyne rozwiązanie i dlatego zgadzam się z wprowadzeniem Zielonej Karty – oceniła Anna Dall’oglio, mieszkanka Rzymu.

Obecnie liczba zaszczepionych Włochów wynosi 62 proc. To za mało, by mówić o odporności populacyjnej. Od września br. obowiązek przepustek covidowych będzie obowiązywać we Włoszech także przy korzystaniu z samolotu, pociągu lub statku. Włosi otrzymują Zieloną Kartę już po pierwszej dawce szczepionki. Dokument jest ważny przez dziewięć miesięcy.

 

TV Trwam News

drukuj