fot. PAP/EPA

Wciąż niespokojnie w Jerozolimie

Władze Jerozolimy wydały decyzję o budowie nowych domów dla żydowskich osadników na terenach arabskich. Dwa dni temu w Jerozolimie doszło do zamachu na synagogę. Zginęło pięć osób.

Po zamachu, przez Izrael i tereny palestyńskie przetaczają się manifestacje. Izraelskie media donoszą, że w tym roku udaremniono zamach na ministra spraw zagranicznych planowany przez palestyńskich radykałów.

Nastroje w Jerozolimie są najgorsze od wielu lat. Decyzja o budowie we wschodniej Jerozolimie 78 nowych domów dla żydowskich osadników: 50 w osiedlu Har Homa i 28 w Ramot przyjęta została przez Palestyńczyków z oburzeniem.

– Oczywiście prosimy Izrael, by zaprzestał wszelkich działań związanych z osadnictwem, wyburzaniem domów i aresztowaniami, ponieważ to wszystko nie służy zaprowadzeniu pokoju na tej ziemi – powiedział Rami Hamdallah, premier Autonomii Palestyńskiej.

Decyzję o powstaniu nowych domów ogłoszono w dniu, w którym armia w ramach retorsji zburzyła w Jerozolimie Wschodniej dom podejrzanego o zamach, do którego doszło we wtorek. Dwa dni temu dwóch uzbrojonych w karabiny i noże Palestyńczyków wtargnęło do jednej z synagog i zabiło czterech rabinów. Ciężko ranny policjant zmarł później w szpitalu. Mord wywołał ostre reakcje międzynarodowe.

– Mordercy reprezentują taki rodzaj ekstremizmu, który grozi nakręceniem na Bliskim Wschodzie spirali z której bardzo trudno będzie wyjść – mówił Barack Obama, prezydent USA.
– Jestem pewien, że cała Izba potępi ten bezsensowny atak w synagodze w Zachodniej Jerozolimie, w którym zginęło pięć osób. Jedną z ofiar był rabin Abraham Goldberg posiadający podwójne izraelsko-brytyjskie obywatelstwo – podkreślił David Cameron, premier Wielkiej Brytanii.

Po zamachu przez Izrael i tereny palestyńskie przetaczają się manifestacje.

– Ten atak doprowadzi do eskalacji działań, do radykalizacji działań Izraela. Już wiemy, że Izrael planuje wprowadzić zwiększenie możliwości kupna broni palnej – większej obrony dla ludności cywilnej – powiedział dr Marcin Paluch.

Atak nastąpił w okresie dużego napięcia, gdyż od kilku tygodni w Jerozolimie dochodzi do zamieszek i aktów przemocy. Źródłem konfliktu jest m.in. kwestia dostępu do Wzgórza Świątynnego, gdzie znajdują się meczety Al-Aksa i Kopuła na Skale. Muzułmanie próbują też blokować żydowskich osadników na palestyńskiej ziemi. W ostatnich w zamachach zginęło dotąd łącznie 11 osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj