„Ważna jest obecność Kościoła w świecie komunikacji”

„Ważna jest obecność Kościoła w świecie komunikacji” – pisze papież Franciszek z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. „Aby rozmawiać ze współczesnym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem” – wyjaśnia Ojciec Święty.

24 stycznia papież Franciszek wystosował specjalnie orędzie nt. środków społecznego przekazu. Papież dostrzega mankamenty współczesnych mediów, ale też widzi ich wielkie możliwości, co każe mu nazywać je „darami Bożymi”.

Wśród niepokojących zjawisk papież Franciszek wymienia m.in. szybkość informacji, która utrudnia refleksję i wyważony, poprawny osąd, oraz nakłanianie do konsumpcji czy manipulację osobami.

Ojciec Święty wskazuje jednak na dobre strony mass mediów, zwłaszcza internetu.

W tym świecie media mogą nam pomóc, byśmy poczuli się bliżej siebie nawzajem, pomagając nam dostrzec jedność rodziny ludzkiej, co z kolei pobudza do solidarności i lepszego poważnego zaangażowania na rzecz bardziej godnego życia. Dobra komunikacja pomaga nam być bliżej siebie oraz lepiej poznawać siebie nawzajem, w byciu bardziej zjednoczonymi – przekonuje Papież.

Ojciec Święty zachęca katolików, aby w świecie cyfrowym dawali świadectwo o pięknie wiary, pięknie spotkania z Chrystusem, o Kościele z otwartymi drzwiami, który byłby domem dla wszystkich.

Otwarcie drzwi kościołów oznacza także otwieranie ich w środowisku cyfrowym, zarówno po to, aby ludzie mogli wejść, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji życiowej się znajdują, jak i po to, aby Ewangelia mogła przekroczyć próg świątyni i wyjść na spotkanie wszystkich – tłumaczy papież Franciszek.

„Świadectwo chrześcijańskie nie polega na bombardowaniu wiadomościami religijnymi, ale na chęci dania samego siebie innym” – dodaje.

Za Benedyktem XVI wyjaśnia, że powinno to się odbywać „przez gotowość cierpliwego i naznaczonego szacunkiem angażowania się w ich pytania i wątpliwości, na drodze poszukiwania prawdy i sensu ludzkiego istnienia”.

Papież Franciszek prosi nadawców i odbiorców o dialog.

jms/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl